| Valentina_Juganaru_2001 a întrebat:

Buna tuturor! De curând am achiziționat o mașină de la un domn. Am încheiat contractul de vanzare-cumparare însă nu am putut obține fiscalul de la proprietar deoarece are datorii in valoare de 1700 lei. Exista posibilitatea sa pot obține fiscalul fără ca domnul sa plateasca datoria sau există vreo portiță ca sa pot obține fiscalul daca domnul respectiv incheie cu primaria un contract prin care își achită suma într-un anumit interval? Mulțumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate ce vrei tu si nu tu ar trebui sa te zbati, daca ai fi fost cat de cat mai atent. Trebuia sa-i platesti integral pretul doar daca iti dadea toate actele necesare pentru inmatriculare.
Si nici acum nu poate sa-si plateasca o datorie nu prea mare?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Singurul lucru pe care il poti face tu e sa ii platesti datoria.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt șanse să scoată certificatul fiscal, dacă stabilește plata eșalonat, și depune deja niște bani.
Dar depinde și de primărie, unele aplică legea dur, altele sunt mai maleabile.

| Gligore2000 a răspuns:

Nu poti inmatricula masina, trebuie sa-i faci plangere la politie pentru inselaciune sau sa o duci la fier vechi.