| Yz_Vlad_1997 a întrebat:

Salut, inainte cu cat timp se poate face buletinul de 18 ani?
Nu este deteriorat sau uzat.

Răspuns Câştigător
| EmanuelEmy7 a răspuns:

Cu 2-3 luni, inainte de expirare!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsuri gresite. Preschimbarea cartii de identitate se poate face cu maximum 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii, conform OUG 97/2005, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.19.(1) Serviciile publice comunitare de evidenţă a persoanelor eliberează un nou act de identitate în următoarele cazuri:
  a) la expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate care urmează a fi preschimbat;"
"(2) Titularul sau reprezentantul legal al acestuia este obligat să solicite eliberarea unui nou act de identitate, în condiţiile art. 15 şi 16, după cum urmează:
  a) cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai puţin de 15 zile, în situaţia prevăzută la alin. (1) lit. a);"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu 3 luni inainte sa expire

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

C.I. ( Cartea de Identitate, NU "buletinul" ) TREBUIE reînnoită/preschimbată ÎNAINTE de împlinirea vârstei de 18 ani!

Poţi să-ţi preschimbi C.I. cu cel mult 6 luni şi/sau cu cel PUŢIN 15 zile ÎNAINTE de a expira.

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate. Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Vezi alte detalii ( actele necesare ) la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_18.html

Toate cele bune.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.evp-oradea.ro/evp5/index.php?id_pag=154&li=1&gog=1
Uite ce am gasit...
O zi buna sa ai:)

| matrix100 a răspuns:

Buletinul se face la 14 ani si te uiti pe el cand expira si cu putin timp inainte sa expire te duci la politie, vezi ce acte iti cere si iti faci altul