| deffer a întrebat:

Salut,

Lucrez la o aplicatie web care se presupune sa vanda niste monezi virtuale in schimbul banilor reali.
Aceste monezi pot fi ulterior inmultite prin diferite mijloace in cadrul aplicatiei web.
La final, utilizatorii trebuie sa poata sa-si retraga din cont monezile virtuale si sa primeasca banii reali echivalenti acestora.
Intrebarea mea este: Este posibil, legislativ vorbind, sa fac un asemenea lucru ca S.R.L? Adica sa trimit bani anumitor oameni, cu bon fiscal, invocand motivul "Prestari de servicii" (aici insemnand faptul ca au fost activi pe aplicatia web)? Daca da, ce limitari/taxe ar fi? Un link pentru mai multa documentatie?

Exista si alte alternative?
(Nu intra in discutie incheierea a cine stie ce contracte sau treburi intre mine ca S.R.L si utilizatori)

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu intra in discutie incheierea a cine stie ce contracte sau treburi intre mine ca S.R.L si utilizatori.
Fără aceste contracte, vei fi considerat excroc.

| deffer explică (pentru sadrian46):

Ok, insa website-urile de pariuri / poker / ruleta, astea cum functioneaza? Ca merg pe acelasi principiu, in momentul de fata cred ca cea mai buna abordare ar fi sa urmez acelasi drum.
Aveti cumva idee?

| sadrian46 a răspuns (pentru deffer):

1. Au licență legală. 2. Au softuri sofisticate la jocurile de noroc, care te fac să câștigi și să pierzi de repetate ori, ca să îți inducă ideea că poți să te îmbogățești astfel, să devii dependent de joc. Dar softul, sau regula jocului este altfel concepută încât să fie în favoarea casei. Astfel să zicem, chiar cu 49% șanse de câștig pentru tine, ceea cee te face să crezi că te poți îmbogăți, și 51% pentru casă, tot rămâi în final fără bani, dacă continui să joci, ceea ce vei face, din lăcomie. La jocul de cărți 21, poți câștiga totuși dacă te educi în mod special, cu un algoritm ținut minte și aplicat. Dar dacă câștigi în mod constant, ești banat apoi din toate cazinourile din lume. Astfel este o industrie specială și sofisticată, să nu crezi că poți intra în ea, chiar și online, fără capital foarte mare.

5 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Lasăte că te trezești cu cei de la crimă organizată la ușă si cei de la spălare de bani și cei de la terorism
pentru că primii care or să vera să șî spele bnaii prin aplicația ta ghci cine vor fi
cei care au mulți bnai murdari șî vor să scpe de ei
vor să îi spele

Așa că ce vei face dacă in realitate primii clienți ai tăi vor fi doar crminali și teroriști!?

| deffer explică (pentru zilog):

Nu prea inteleg la ce te referi cu acest exemplu. Exista o serie de dovezi pentru fiecare tranzactie pe care ei o fac, tokenii astia o sa-i cumpere cu bani reali, facand un transfer bancar. Nu o sa ii ia pe sub mana sau mai stiu eu ce.

Daca ar fi asa, atunci nu am putea spune acelasi lucru si despre alte aplicatii software, ex: Revolut?

| zilog a răspuns (pentru deffer):

La revolut iti cere buletin pasaport si alt card
pe cand tu ce o sa le ceri
daca este moeda virtuala
cam la fel cu boitocint
atunci ar cam trebui sa nu ii prea intrebi pe oameni cum ii cheama
sau pentru ce crime au primit banii respectivi
de exemplu acum daca cineva doreste bitoint poate sa se duca la un aparat pe strada sa cumpere fara sa il intrebe nimeni de unde are banii
apoi poate sa sponsorizeze cu ei tot prin moneda ta viruala organizatii teroriste
asa ca atunci sa vezi anchete pe capul tau