| Russenart a întrebat:

Salut, mai primesti alocatie daca ai implinit 18 ani si esti inca in liceu? DAU FUNDA URGENT

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, mai primesti, conform Legii nr.61/1993, rep. in 2012, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.1.(1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
(2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
  (3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.
  (4) Tinerii prevăzuţi la alin. (3) care repetă anul şcolar nu beneficiază de alocaţie de stat, cu excepţia celor care repetă din motive de sănătate, dovedite cu certificat medical."
Va trebui sa completezi o cerere la secretariatul liceului pentru primirea in continuare a alocatiei.

4 răspunsuri:
| PeggyRock a răspuns:

Da, doar că școala trebuie să trimită un tabel cu elevii aflați în situația asta. Sau să-ți iei adeverință că ești elev și să mergi tu să o depui. O să întârzie puțin următoarea alocație, dar îți vin banii din urmă.

| lilith16 a răspuns:

Nu, e pana la 18 ani indiferent ca esti la liceu

| AnaBelaAnaBela a răspuns:

Da, primesti.

| Donsavas a răspuns:

Ba Da, primesti si daca ai 18 ani dar trebuie sa termini liceul, fără să rămâi repetent pentru a primi.