| L3onardus a întrebat:

Stie cineva ce prevede codul rutier in privinta animalelor de companie? Am inteles ca nu au voie sa stea pe scaunul din fata dar eu stiam ca nu au voie fara un alt pasager in masina.

2 răspunsuri:
| mngzx a răspuns:

Sa nu stea animalul la geam, ca sa nu-i umple de bale pe soferii si pietonii din jur happy

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prevederea este ca animalele n-au voie sa srea pe scaunul din fata, nici macar tinute in brate de pasager. Fapta constituie contraventie din clasa a IV-a si se sanctioneaza cu 9-20 puncte- amenda, in prezent amenda este de la 1.305 lei la 2.900 lei. Nu exista o prevedere sa fie alt pasager in masina.