Întrebare recomandată | sainovidiu a întrebat:

Stie cineva legea care prevede ca pe baza contractului de vanzare-cumparare, poti scoate masina de la impozite?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de Ordinul MAI nr. 1501/ 2006, citez:
"ART.24.(2) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate sunt obligaţi sã solicite radierea din circulaţie în termen de 30 de zile de la data:
d) trecerii vehiculului înregistrat în proprietatea altei persoane.
(4) Vehiculul pentru care poliţia rutierã a dispus radierea din circulaţie, potrivit legii, se radiazã de la data comunicãrii mãsurii.
(5) Radierea se comunicã în termen de 30 de zile, de cãtre autoritatea care a efectuat-o, organului fiscal competent al autoritãţii administraţiei publice locale."
Rezulta ca trebuie sa ceri radierea din circulatie si aceasta va fi comunicata organului fiscal pentru scoaterea din evidenta impozitului.