| Zinv a întrebat:

Salutare.
De la ce varsta poti infiinta o firma?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Proprietarul unei firme poti fi la orice varsta (de la 0 ani pana la deces).
ADMINISTRATORUL firmei (sau persoana cu depline drepturi de decizie si raspundere) poti fi doar daca esti major.

6 răspunsuri:
| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

18 ani

| Violleta2022 a răspuns:

Peste 18 ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

18.

| CosminSs657 a răspuns:

18 ani, dar din cate stiu la 12-13 ani se pot face mici afaceri

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti infiinta o firma dupa ce ai capacitate de exercitiu deplina si aceasta se obtine de la 18 ani.
Ca exceptie se poate obtine si de la 16 ani, prin casatorie sau hotarare judecatoreasca si atunci poti infiinta o firma de la 16 ani.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 37. Noţiune
Capacitatea de exerciţiu este aptitudinea persoanei de a încheia singurã acte juridice civile.
ART.38. Începutul capacitãţii de exerciţiu
(1)Capacitatea de exerciţiu deplinã începe la data când persoana devine majorã.
(2) Persoana devine majorã la împlinirea vârstei de 18 ani.
ART.39. Situaţia minorului cãsãtorit
(1) Minorul dobândeşte, prin cãsãtorie, capacitatea deplinã de exerciţiu.
(2) În cazul în care cãsãtoria este anulatã, minorul care a fost de bunã-credinţã la încheierea cãsãtoriei pãstreazã capacitatea deplinã de exerciţiu.
ART. 40.Capacitatea de exerciţiu anticipatã
Pentru motive temeinice, instanţa de tutelã poate recunoaşte minorului care a împlinit vârsta de 16 ani capacitatea deplinã de exerciţiu. În acest scop, vor fi ascultaţi şi pãrinţii sau tutorele minorului, luându-se, când este cazul, şi avizul consiliului de familie."

| Brizbriz a răspuns:

Pe numele tau... 18 ani, pana atunci, efectiv nu ai drept de semnatura

insa tin minte ca am vazut la tembelizor, pe un englez, care la 18 ani era deja era milionar, din afacerile proprii, deci, poti sa infiintezi o firma care nu e pe numele tau si apoi sa iti acoperi drepturile prin procuri si alte cioace (gasesc avocatii "solutii" pentru orice, numai BANI SA FIE)