| Sharky0the0seadog a întrebat:

Sarutmana. Va deranjez cu o intrebare. Nu cunosc legislatia romana intr-o masura suficienta.
Sa zicem ca prind in curte sau in casa la mine un tigan intrat in mod ilicit. Sa zicem ca a reusit sa treaca cumva de caini. Daca dau ochii cu el si se intampla sa am la îndemana un cutit de vanatoare cu lama lunga de 30 de cm si lata de 5 cm si îi aplic in medie 5 lovituri in punctele esentiale ale corpului... se considera legitima aparare, nu-i asa? Organele abilitate ar întelege ca doar mi-am aparat mosia si a fost departe de mine vreun gand rau?
Multumesc mult

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ceea ce spui este depasirea limitelor legitimei aparari.
Este legitima aparare, conform Codului penal, citez:
"ART.19. Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
  (2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.
  (3) Se prezumă a fi în legitimă apărare, în condiţiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţa sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii."
Este legitima aparare doar daca l-ai injunghiat numai o data.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tot inchisoare faci... poate un avocat bun si probe serioase ca ti ai aparat viata sa te scoata

| anonimg a răspuns:

Poti să-ti iei un pistol cu bile pentru autoapărare de la magazine de arme si munitii. De asemeni ai voie și cu spray paralizant. Poti folosi si camere video cu senzori de mișcare.

| christall a răspuns:

Nu e vorba de mosie. Daca acea persoana intra cu gandul de a te ataca si iti este pusa in pericol viata poti sa actionezi in legitima aparare. Daca intra pe mosie si nu e inarmat suni la politie, nu este permis sa-ti faci singur dreptate.