| anonim_4396 a întrebat:

Mai e cineva pe aici, ca mine, care încă suferă de pe urma sistemului comunist?

Răspuns Câştigător
| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Inconștient, marea majoritate dintre noi suferim încă de pe urma sistemului comunist prin bunicii noștri și prin părinții noștri care perpetuează traumele de atunci asupra noastră, cel mai trist este că nu fac asta în mod intenționat, ci o fac în mod inconștient, fără să-și dea seama, ei sunt doar produsele unui sistem în care educația și respectul erau insuflate cu pedeapsa și bătaia iar liberul arbitru nu exista întrucât erau învățați să nu gândească pentru ei înșiși.

29 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu sufar si de pe urma sistemului actual.

| darrio2007 a răspuns:

Nu cred sa mai fie prea multi ca tine.
Nu inteleg cum suferi acum de pe urma acelui sistem disparut de atatia ani.
Nici nu prea esti coerent in afirmatii. Doar ai criticat pe cei care ti-au raspuns inaintea mea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Nici eu nu inteleg despre ce suferinta vorbeste, odata ce comunismul a disparut acum 33 de ani!
Cum puii mei l-au afectat, ca el avea 17 anisori cand a fost revolutia si parintii l-au hranit si i-au oferit de toate, apoi dupa revolutia a fost DEMOCRATIE... deci nu a mai fost nici o suferinta "comunista", putand sa vorbeasca ce vrea si cat vrea si mai ales sa mearag unde vrea pe globul asta.
Chiar nu pot sa inteleg despre ce suferinta vorbeste... si se pare ca suntem mai multi useri care-i spunem acelasi lucru, dar el nu pricepe.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Este dezinformat maxim. A scris si el aici ce a auzit in stanga si in dreapta. Dar tot de la unii ca el.

| Violleta2022 a răspuns:

Epoca comunista s-a incheiat acum 33 de ani, deci tu probabil ai peste 50 de ani... daca ai suferit de pe urma sistemului comunist, asa-i?

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru Violleta2022):

Am exact 50. Azi i-am făcut.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

Felicitari!

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru Violleta2022):

Mulțumesc! Asemenea

| Violleta2022 a răspuns:

Acum ca am lamurit varsta, spune-ne cum ai fost tu afectat de sistemul comunist?

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru Violleta2022):

Pentru mine. Libertatea de-a mă exprima și călători sunt cele mai de preț lucruri pe care un om le poate avea.
Iar cei care înțeleg asta cel mai bine sunt cei care-u fost forțați să trăiască fără ele.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

Stai un pic ca vorbetsi taman pe dos!

Ne intrebi daca si pe noi ne-a afectata sistemul comunist, asa cum te-a afectata pe tine.
dar acum suntem in democartie de peste 33 de ani...deci de ce mai suferi de liberattaea de a te exprima si de ce nu poti calatorii?

Cred ca nu stii ce vrei ori nu stii sa te exprimi!
Fiindca ACUM poti spune ce vrei, poti calatorii oriunde in lume, poti locuii oriunde doresti in lume si NU te mai afecteaza nimic din timpul comunismului, care s-a incheiat acum 33 de ani.

Cred ca te-ai incurcat in propriile cuvinte si nu stii sa te exprimi clar!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Dacă n-ai suferit după cele intamplate in anii copilariei si adolescenței, Te rog nu-mi mai scrie la intrebarea mea, e clar că n-ai inteles întrebarea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Explica atunci cum ai suferit tu in ultimii 33 de ani, din cauza a ceea ce ai patit in timpul comunismului?

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru Violleta2022):

Dacă n-ai la aceiași căruță cu mine. N-are rost să-mi răcesc gura.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vreo 22milioane de români

| sierra1 a răspuns:

Câți anișori zici că ai? să știm cum abordăm tema...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Care sistem comunist?

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru sadrian46):

Dacă nu dai un răspuns relevant. te rog frumos, stai departe de intrebarea mea!

| sadrian46 a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

Nu am cum să dau un răspuns relevant la o întrebare vagă și tendențioasă, căci nu știu la ce sistem comunist te referi. Iar aici sunt nenumărați neserioși, după părerea mea, care acuză sistemul politic de dinainte de 89 din România, de toate relele de pe lume, fiindcă era comunist, că așa e moda acum.
Iar dacă ai pus întrebarea ca să fii ajutat în suferința ta, căci presupun că de aceea ai pus-o, poți explica cum de mai suferi acum in 2022, de pe urma acelui regim politic acum, și în cel fel.
Iar dacă ești aici doar ca să provoci discuții, fii liniștit că voi sta departe de tine.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru sadrian46):

Mă bucur c-ai înțeles și vei sta departe.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sa stii majolitatea de aici au sub 30 de aici. Poate iti vor raspunde prin ce au trait parintii si bunicii lor.
Eu, de ce sa sufar pentru ce s-a intamplat in urma peste un sfert de secol? Petru pana in '89 am fost eleva si am fost intretinuta de parinti.Si nu ne-a lipsit nimic, cu toate ca am crescuta in familie de muncitori.Au fost si momente mai grele, normal.
Acuma cine te opreste sa faci ce nu ai facut atunci?

| Lioana a răspuns:

De ce suferi acum din cauza unui sistem mort din mileniul trecut?

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru Lioana):

Aștept răspunsuri, nu întrebări.

| Lioana a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

Ok. Raspunsul meu e "Nu".
Dar si eu astept raspuns la intrebarea mea.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru Lioana):

De ce vrei un răspuns? Să mă poți judeca și să-mi spui ce constituie suferință și ce nu?

| StrongHeart a răspuns:

Nu. Esti singurul.

| IceRope a răspuns:

Încă suferi? La un psihiatru ai incercat? Sunt câțiva buni prin țară.

| just4ubr2015 a răspuns:

Pe vremea comunistilor era bine aveai de munca casa bani fabrici uzine acum ce ai saracie