| Stropdeploaie a întrebat:

Si care ar fi problema daca ai avea un cip in tine?

14 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Nu stiu, vrei sa incerci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face infectie

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite ca animalele de companie au cip uri si nu fac nicio infectie

| FreddieM a răspuns:

Te-ai simti confortabil stiind ca orice miscare sau activitate ti-ar fi supravegheata? Nu mai poti sa fii spontan, te vei robotiza incercand sa te aliniezi standardelor impuse. E ca si cum ai lucra intr-un loc, stiind ca seful te supravegjeaza pe camera video. Faci lucrurile care trebuie el sa vada, nu mai lucrezi relaxat, natural, esti mereu stresat de prezenta lui,, big brother".
Pace si vremuri mai bune

| siriusblack98 a răspuns:

Sincer as alege oricand moartea in locul unei vieti in care decid altii fiecare alegere in locul meu.Inclusiv momentul in care nu mai sunt util societatii si este timpul sa ''opreasca'' cipul.Pentru ca ce sa vezi, nu vor sa mai existe sistemul de pensii.Cand ai ajuns la o varsta, pardon, nu vei mai ajunge la o varsta.

| AnastasiaK a răspuns:

Presupun ca nu ar fi prea placut la RMN-uri big grin

| Nume6 a răspuns:

In locul acela unde a fost introdus se poate face infecţie fiind un corp străin în organism e similar dispozitivelor medicale implantate în corp de doctori
Organismul îl poate respinge fiind un corp străin și oarecum și reacţionează dând semnale adică diferite strări, febră, oboseală, parestezii etc etc simptome și mai grave de atât
Dar oricum astea sunt doar SF-uri, conspiraţii că cineva ne-ar implanta la un moment dat un cip în corp, de ce? E neconstituţional, nici măcar în epoca comunismului nu a făcut nimeni așa ceva, nu ești vreun criminal să te ţină sub urmărire în libertate, nici cu criminalii nu fac așa ceva, plus de asta costă foarte mult, crezi ca lor le-ar pasa ce face ghiorghiţă pe câmp la sapă de porumbi ca să îi puna un cip care costă enorm laughing dacă ar fi vrut cineva să ne pună o făcea de mult, tehnologia a evoluat, dar nu o să ne pună nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru goguPatent):

In ureche nu in mana. Pavilionul urechii, buzele etc. n-au nici-o problema dar cipurile alea sunt utile puse in mana pentru integrari smart. Gen ai niste informatii in cip, duci mana la casa, pe baza id-ului din cip se gaseste pe site cum ai ales sa faci platile, ce card etc., platesti automat si asa mai de parte. Doar nu duci urechea? Ar fi inutile cipuri daca ar fi doar pentru identitate

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Animalele nu au cipur in ureche. Au in pielea de la ceafa si fix asa functioneaza si la ele.

| JicaContra a răspuns:

Fvck you nazi!

| Stropdeploaie explică (pentru siriusblack98):

Cred ca AI vazut prea multe filme SF!)))))

| siriusblack98 a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Cred ca esti desprins de realitate.Ori esti orb.

| PainTech a răspuns (pentru siriusblack98):

Intrebarea era "care ar fi problema daca ai avea un cip in tine?", nu "care ar fi problema daca ai avea un dispozitiv de control la distanta care functioneaza cumva ca o arma ca sa nu ajungi la pensie care sigur nu exista decat in filme SF?".

Explica-mi te rog cum decid altii fiecare alegere in locul tau cu un cip.

Nici eu nu sunt chiar incantat de cipuri dar am motive reale...

| PainTech a răspuns:

Depinde. Cine produce cipul si ce intentii are?

Pentru integrari/smart banking/etc. nu ar o idee rea.

Problema e cand vine vorba de supraveghere, e destul de clar de ce...