| adinaciosescu a întrebat:

Stie cineva cum ne va afecta viata CODEX ALIMENTARIUS care se preconizeaza a fi implementat si la noi, din decembrie?

Răspuns Câştigător
| amandina_9414 a răspuns:

In 2001, 12 substanţe chimice despre care se ştie că sunt cauzatoare de cancer, au fost interzise în mod unanim de 176 de ţări, inclusiv de SUA. Totusi Codex Alimentarius aduce înapoi 7 dintre aceste substanţe interzise, precum hexachlorobenzene, dieldrin, aldrin etc, care vor putea fi folosite la liber din nou.

- Magazinele noastre de produse naturiste şi suplimente alimentare vor rămâne pe raft numai cu 18 produse, atâtea câte sunt pe lista Codex-ului. Tot ceea ce NU este pe listă, de exemplu coenzima Q10, glucosamine etc., vor fi ilegale

- Agricultura şi alimentaţia animalelor vor fi reglementate conform normelor fixate de trusturile chimiei farmaceutice, interzicând din principiu aşa numita agricultură bio.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa ne interzica sa mancam sanatos, ca sa murim incet si sigur.