| didu48 a întrebat:

Stie cineva daca un minor (16 ani) poate calatori neinsotit din Spania spre Romania cu avionul? Mesc:*

9 răspunsuri:
| cocoman a răspuns:

Da poti.dar iti trebuie semnatura de la ambi parinti pe o adeverinta sau parca asa se numea.cai ai voie sa calatoresti singura cu avionul.si de asemenea iti trebuie si pasaport. si eu am 16 ani si am pasaport...iar daga ai unu dintre parinti decedat(doamne fereste) parca trebuia doavcda ca e decedat...iar daca sunt divortati tot trebuie semnatura lor cu acoordul lor

| Damasc a răspuns:

Din cate stiu pentru a putea calatori un minor in alta tara din ue are nevoie de stewardesa care o va primi de la agentie.

| Casandra a răspuns:

Da,dar...Trebuie facut un act in care sa semneze parintii ca te lasa

| PetreConstanta a răspuns:

Minorul poate merge singur in strainatate doar cu acordul parintilor Procura notariala

| stelistu30 a răspuns:

Nu poti trebuie sa ai 18 ani funda daca ti-am fost de folos

| Angelic13 a răspuns:

Da, se poate si eventual un insotitor il va duce si aduce.

| Laya a răspuns:

Din Spania spre Romania... daca ai cetatenie romana iti trebuie procura semnata de ambii parinti. Daca nationalitatea ta e spaniola, poti calatorii in voie.big grin

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca stai cu parintii in Spania ori tu stai in Romania si ai mers in vizita la parinti. Daca stai in Romania si ai mers la parinti atunci ai avut nevoie de o declaratie a parintilor, prin care si-au dat acordul sa mergi in strainatate si au indicat un insotitor major(putea sa fie si personalul de bord de pe avion) si aceasta declaratie este valabila si pentru inapoierea in Romania. Legea 248/2005 prevede ca este necesara declaratia autentica a parintilor si indicarea unui insotitor major numai pentru iesirea din tara, nu este necesara si pentru intrarea in tara, asa ca o sa poti calatori fara probleme. Este bine totusi ca parintii sa se intereseze la Ambasada ori Consulatul Romaniei din Spania, pentru a nu fi probleme. Numai bine!

| Skizza a răspuns:

Potii insa trebuie sa fii insotit de un adult(oricare), si sa ai semnatura ambilor parintii straight face