| Mogiojojo a întrebat:

Sunt curioasa daca pot sa merg intr-o sala de judecata. Asa am vazut prin filme. Vreau sa studiez ce se intampla. Ma pasioneaza dreptul. Multumesc.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigue ca poti sa mergi, sedintele de judecata sunt, de regula, publice si poate participa oricine la ele.

| danbnz a răspuns:

Poti dar e plictiseala mare.

| Bizon95 a răspuns:

Sigur ca poti
o sa vezi oameni adormiti care stau si 7-8h sa le vina randul
mai ales cand citatia spune "la 9" si la 9 iau alfabetic, iar numele tau incepe cu "S" asa ca te consideri norocos ca te ia la 16:30 (cand la 17:00 se termina balciul) si nu te amana pe alta data cand o sa fie TOT alfabetic big grin

| Dismally a răspuns:

Da, sigur, poate participa oricine doreste.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți, dacă ședința e publică.
La începerea sesiunii de judecată dimineața sau când se face o pauză, intri în sala de judecată, iei loc și asculți. Uneori o să întâlnești procese interesanta dar alteori, vorba cuiva, doar aspecte tehnice, plictiseală mare.

| Yurisa a răspuns:

Da, poti, in mod normal sunt publice. Vezi ca dreptul nu e ce vezi in filme si seriale, bafta happy

| Mogiojojo explică (pentru Yurisa):

Stiu ce e dreptul.

| Yurisa a răspuns (pentru Mogiojojo):

Sigur că știi laughing

| Donsavas a răspuns:

Poti studia la scoala de grefieri sau sa mergi la o universitate privata si sa participi la ceva cursuri.
Poti citi legea.