| MaggoT969 a întrebat:

Știe cineva dacă poți lucra mai mult de 6h de la 16 ani?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu poti, avand in vedere prevederile Codului muncii, pe care le-a citat Yurisa si faptul ca se expun a fi condamnati la inchisoare sau amenda penala, tot conform Codului muncii, citez:
"ART. 265
  (1) Încadrarea în muncă a unui minor cu nerespectarea condiţiilor legale de vârstă sau folosirea acestuia pentru prestarea unor activităţi cu încălcarea prevederilor legale referitoare la regimul de muncă al minorilor constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."

| Yurisa a răspuns:

Codul muncii spune ca:
(2) În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână.

| Osneros a răspuns:

Depinde de cat de legala vreti (tu si angajatorul) sa fie operatiunea.

| Eteda a răspuns:

Codul muncii spune ca nu, dar asta o stabilesti cu angajatorul. El iti face contract pe 6 ore dar tu poti lucra 8 ore