| Sonia822 a întrebat:

Unui vecin de la tara o firma i-a propus sa-i amplaseze pe terenul sau proprietate privata o eoliana, cerand drept de superficie asupra terenului. Vecinul intreaba care sunt avantajele si dezavantajele, multumesc

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Superficia este un fel de inchiriere, pe termen lung, permitand sa se planteze sau sa se construiasca pe acel teren.
Detaliile si analiza (juridica) le poti citi aici:
https://www.avocatmateigabriel.ro/dreptul-de-superficie

| sierra1 a răspuns:

Avantajele le deduce vecinul ăla după ce-i flutură firma, un cec pe sub nas. Să ni le spui și nouă!

| mihai69 a răspuns:

Avantajele - de ordin financiar; dezavantaj - nu cred că va mai putea face mare lucru pe terenul ăla. Plus zgomotul, dacă e aproape de locuințe.