Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Vad alta reclama de cacao pe TPU,mare si tare,de cum intru pe site. Vreau sa va intreb:
-Sunteti de acord cu o lege privind castrarea chimica a violatorilor? Stiu, raspunsurile vor fi DA 100%.
Dar sunteti de acord ca in paralel cu aceasta lege sa fie si legea de a purta haine neprovocatoare in locuri publice, exclus la plaja?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey Ramon...inteleg perfect cum gandesti, ai dreptate oarecum...

Fiecare fata are demnitatea ei, unele au o demnitate un pic mai mica si de aceea se imbraca mai provocator. Totusi acesta nu mi se pare un motiv pentru care ele sa fie umilite in asa hal de catre acei indivizi.
O fata care pateste asa ceva este pur si simplu umilita, distrusa pentru toata viata...In ce sens? Daca a patit asa ceva atunci nu o sa poata trece niciodata peste asta, sa mai uite da, dar niciodata nu va uita tot.
Prieteni, rude, cunostinte, nimeni nu o va mai trata la fel ca inainte...
Iti dai seama cum s-ar simti o fata dupa ce ar fi fost tinuta fara voia ei de catre 7 obsedati si violata? 7 pe 1 Asta pare corect,nu gluma...O priveaza de libertate, ii iau respectul de sine, o aduc in depresie, o distrug, o marcheaza pe vecie ca fiind o nefericita victima a violatorilor care oricum o sa scape in cativa ani de inchisoare.

Nu conteaza cum se imbraca o fata... la piscina sau pe plaja de ce nu se intampla asa ceva? Pana la urma acolo unele nici nu au sutiene...nu ar fi mai normal ca acolo sa se intample asa ceva?
Eu unul sunt de parere ca obsedati sexual vor fi mereu, nu conteaza ce haine poarta fata, pana la urma tot imbracata este.
Eu unul cred ca o pedeapsa mai buna pentru acei violatori ar fi castrarea chimica a violatorilor cat si taierea mainilor. De ce? Pai au atins si cu mainile, nu? Daca ar scapa de inchisoare si ar fi castrati atunci cine stie ce ar face daca le-ar ramane mainile.
Este doar parerea mea.
Pare okay aceasta lege cu purtarea de haine neprovocatoare dar dupa parerea mea un obsedat adevarat este in stare sa priveasca si prin haine. (sa-si imagineze doar corpul acelei fete ) si sa recurga la viol deci nu mi se pare mare lucru.
Este doar parerea mea...Bafta!

45 răspunsuri:
| Kyılε a răspuns:

Chestia cu imbracamintea tine de demnitatea oricarei persoane. Cei 7 ani de acasa lipsesc cu desavarsire! Needucatul se va simti dupa ce se vor lua masuri, nu dupa ce se comit violuri...
Si in legatura cu violatorii, mi-as dori sa se acorde timp si pentru o lege serioasa, cum ar fi castrarea chimica!

| pilaf a răspuns:

Prietene, dar o lege care să interzică bărbaților același lucru, pe când? Că imediat cum vine vara, numai ce vezi o mulțime de oameni fără tricouri pe ei, cu burțile la vedere. Chestia cu hainele neprovocatoare ține de fiecare. Acum mai lipsește să spunem că bietul hoț a furat fiindcă a văzut portofelul. Etc...

| Katherine20 a răspuns:

Pfa, ce gândire aveți unii. straight face
Dacă o fată se îmbracă mai provocator, gata automat e ceva normal să fie violată, automat e curvă, panaramă, nu? Da că bărbații care umblă doar în boxeri pe stradă, de aia nu zice nimeni nimic.Cum ar fi ca și pe ei să sară 7 femei să-l violeze? straight face

| Kettolix a răspuns:

Bai, fetele carora le plac fustele scurte si strampte de li se sugrume curu', decolteurile de li se vad jumatate de sani, pantalonii scurti ce acopera doar juma de buca, bustierele fara nimic ca asa e "feșăn" isi etaleaza singurul lucru la care cred ele ca sunt bune. A fii frumoase. Eh, nici 30% dintre ele sunt frumoase, dar exista cazuri. Totusi ce-i cert ele ne demonstreaza ca exista un motiv ca nu s-au nascut degeaba. Si ca sa isi arate si talentul de makeup-artist pe care nu il au, se dau cu o tona de machiaj care include fard, font de ten, creion de ochi, slipici, creion de buze, highlighter folosit gresit, etc si la final... Tobele va rog. Atat de mult font de ten de toate tipurile intins pe fata de zici ca si-a manjit fățău cu lut. Mie mi se par scarboase. Dar daca ar fi o lege sa nu le lase sa se expuna asa as zice ca sunt de acord, asa am sanse mai mici sa vomit cand ma plimb pe strada. ✌

| Kettolix a răspuns (pentru Kettolix):

Si aici nu ma refer la pantaloni scurti si bluze peste buric. Astea sunt okey, sunt haine de vara. Dar cand ajungi sa creada lumea ca porti bikini pe strada e deja rau.

| anonim_4396 explică (pentru Kettolix):

laughing

| Oxymorone a răspuns:

(Y) La asta nu s-au gandit, e buna intrebarea.winking

| veryhonest a răspuns:

Nu neaparat.

Nu. Violatorul isi va alege intotdeauna un om "pe gustul" lui. Vestimentatia poarta un rol foarte mic in asemenea incidente.

| eXtremeAdy a răspuns:

In SUA, stat mai civlizat decat noi de altfel, da se practica si sterilizarea si eutanasia pentru faptele grav anti sociale si cred ca este un lucru bun, un violator are o stare animalica prin simplu fapt ca e violator, caci daca era dotat cu ratiune, ratiunea automat ii ingradea acest drept de a viola.

| anonim_4396 explică (pentru eXtremeAdy):

Frumos raspuns.Mai astept si altele.happy

| Whiteness a răspuns (pentru eXtremeAdy):

In SUA, stat care este intr-o degradare psihica si nationala, unde politistii iti „ard „ 5 gloate in spate „ de avertiraza„, legea e 100% mai corupta ca la noi cat si modalitatea lor de a rezolva violu,uciderea in masa si hotia e total mizerabila,lipsita de justitie. Aduci in disctutie un stat mizerabil,civilizat in materie de electronice,dar nu in : invatatura, acceptarea rasei indiferent de culoare, egalitate, mai pe scurt un stat cu deficient de moralitate. SUA e concentrata pe limitarea mentalitatii propriilor cetateti, concentrata pe lacomie, bani bani si iarasi bani.Asta ar fi pe ideea de civilizatie,imi pare rau dar nu ma pot lungii pe idee.
Pe baza unor studii proprii (nedorind sa intru in detalii),violatorul cand isi alege prada se asigura de anumite puncte : victima sa fie slaba,moral si fizic, sa nu aiba prea multi prieteni si victima de atentie (atention who**,scuza-mi franceza). Ratiunea o are toata lumea, inclusiv animalele, dar ele nu au luxul uman cat sa se gandeasca si la bani, se bazeaza intai pe supravietuire, dupa cum observi dispar 1 cate 1. Daca respectivul/respectiva (da,e posibil ca si ea sa violeze,don`t act suprised) violeaza,nu e lipsit de ratiune, e lipsit de incredere proprie. Lipsa increderii duce la motive disperate bazate tot pe ratiune, dar una bolnava, obsedata in `` Vreau sa fac ceva pentru mine ``. Nu dau vina pe nimeni, sau cel putin cred eu ca nu fac, dar consider ca respectivul observa inferioritatea aspectul sau...si asta duce la invidie si ideea ca moare virgin.
Daca am trecut de subiect sau am exagerat, graieste-mi.

| Andreea491 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok.

| eXtremeAdy a răspuns:

Dandanache acea lege se refera si la femei si la barbati, totusi se face lobby deja in unele state tot de feministe pentru a avea libertatea de umbla goala pusca pe strada, am vazut de asemenea o femeie care umbla goala prin Paris, iata ca avea sustinere si de la ai nostri si acelasi argument il aveau, ca oamenii pot umbla cum vor pe strada, invocau libertatea extrema trecuta peste pragul bunului simt. Cam asa e si la voi din pacate, sustineti niste libertati neexistente in drepturile omului, libertati extreme peste pragul bunului simt care pot duce la anarhie. Pe strada sunt si adolescenti care pot fi influentati negativ de persoanele care umbla cu un stil vestimentar depravat pe stada.

Dau un exemplu de stil vestimentar depravat,

Blugii rupti in f.d adica cu vedere la f.d este un stil vestimentar depravat care clar nu are ce cauta pe strada, ma intelegi ce zic?

| Dandanache a răspuns (pentru eXtremeAdy):

Si am spus eu ca legea se refera doar la femei? Spuneam doar ca e interesant ca cei mai multi exhibitionisit sunt barbati.

Nu militez pentru exhibitionism. Nu sunt un amator de spectacole cu femei mai mult sau mai putin dezbracate pe strada. Discutia poate fi rezumata la doua propozitii: Daca vad o femeie despuiata pe strada poate o fac curva. Dar sigur n-o fac posta. Intre cele doua nu exista egalitate.

| eXtremeAdy a răspuns (pentru Dandanache):

Da asa e, dar cu ce justitie minunata avem noi in tara asta nu prea avem ce sa facem, vad ca infractorii sunt mai aparati decat cetatenii si totusi s-ar putea schimba ceva, daca am alege cu totii sa luam atitudine.

| GoldenKing a răspuns:

Cu castrarea da. Legat de vestimentatie...imbracamintea sa fie decenta big grin

| Manole_Vanessa_1998 a răspuns:

E strict parerea ta!

| Zamfir_Andreea_1990 a răspuns:

Am citit raspunsurile voastre si nu am ajuns decat la o concluzie : majoritatea sunteti niste ipocriti. Acum pe bune, sa moara pestii mei, toti cand mergeti pe strada si baliti la niste craci misto, sani frumosi, sau buci bombate si aici o ardeti morali sau ceva...

| Liviu a răspuns (pentru Zamfir_Andreea_1990):

Draguta, vad ca esti nascuta'n 90.Sa inteleg ca pe tine te lasa rece un tip cu niste pectorali care se vad prin tricoul mulat? Sau un brand mare? Cine va pune pe voi femeile sa va aratait formele in public? Le aratati sa le vada barbati. PUNCT, numai incerca sa arunci pisica moarta in gradina vecinului.Traiesti in lume femeie, daca vrei sa fi goala du-te soro pe o insula de nudisti.Da nu iesi tu afara 90% dezbracata sa bagi in draci toti barbati, ca sigur te iau unu de sanii mai cu tupeu happy Cu putinel noroc, zbieri ca din gura de sarpe, de te taie frumos pe fata.Meritati asta cele care va imbracati provocator.Insemnate pe viata, pe fata ca in timpurile vechi precum sclavi.Nu realizezi? Nu am nimic cu o femeie DECENTA.O fustita pana la genunchi, un decolteu normal, dar deja ce trece de normele astea, cam se incadreaza la coarda laughing Deci domnisoara, mai incearca tu sa atati barbati, poate dai peste unu care te reguleaza bine si dupa te mai gandesti daca ai facut un gest frumos imbracandu'te ca si cand ai concura cu fetele de pe trotuar happy Nu ai si tu tata acasa? nu ti-a zis niciodata nimic?>

Răspuns utilizator avertizat
| Interfectorem a răspuns:

Pe el o să-l doară cam o lună, pe femeie cam toată viața.

| Andreea491 a răspuns:

Da

| AndreuTzuAllan a răspuns:

Da, eu sunt de acord cu legea privind castrarea chimica, iar legea cu hainele mai putin.

| CriNna26 a răspuns:

Eu sunt de accord ca toti barbatii care violeaza o fata\femeie sa fie castrati sa vada durerea atat sufleteasca cat si trupeasca pe care au provocat-o...si sa nu mai auzim in Romania de violuri, pentru ca oricum numai asta auzim