| DaNeTTe_9759 a întrebat:

Vreau sa imi schimb prenumele, cine stie cat costa si cum se procedeaza?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prenumele se poate schimba prin hotarare judecatoreasca ori pe cale administrativa, dar numai in cazuri bine intemeiate. Citeste OG 41/2003, art.4, alin.2 si vezi care sunt considerate motive intemeiate si daca te incadrezi. Mai trebuie sa ai si 18 ani, altfel il poti schimba numai cu acordul parintilor, care trebuie sa semneze cererea de schimbare. Costul pentru schimbare este mic, de cca 35 lei, dar trebuie sa tii seama ca, in caz de aprobare, vor trebui schimbate apoi toate actele, asa ca se poate ajunge la cateva sute de lei. Numai bine!

1 răspuns: