| anonimspecial a întrebat:

1. Alexandru Lapusneanu de C. Negruzzi este o nuvela?
2. Este grea de citit? Un copil de a 6. a ar intelege.o?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, e nuvelă. Sigur că o înțelegi. Altele: Sobieski și românii (Costache Negruzzi), Popa Tanda (Ioan Slavici), Palatul de cleştar, Hagi-Tudose (Barbu Delavrancea), Micul prinț (Antoine de Saint-Exupery) etc

6 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

"Alexandru Lapusneanul" este o nuvela istorica.
Se poate citi si intelege in clasa a VI-a, eu o predau la scoala in primul semestru din clasa a VII-a, deci in aceeasi perioada scolara.
Mie imi place mult, intrucat iubesc nuvelele/romanele/filmele istorice!

| corolav a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Doamnă profesoară, căutați să citiți volumul de nuvele „Miresele", de Eugen Barbu.
Sunt excepționale.
Alți doi buni nuveliști sunt Nicolae Velea și Teodor Mazilu.
Sănătate!

| Cameliapantiru a răspuns (pentru corolav):

Multumesc pentru recomandare!
Pe Eugen Barbu si pe Teodor Mazilu i-am citit deja.
Nicolae Velea nu am citit inca, dar il ''notez'' in ''lista'' mea de viitoare lecture.
Multa sanatate si dvs. si o seara frumoasa!

| Andeuta a răspuns:

Da Alexandru Lapusneanu este o nuvela istorica si romantica, totusi in clasa a6a este greu de asimilat. Dar daca vrei sa o citesti te sustin! Incurajez lectura in general big grin

| Cl3ar a răspuns:

Da,este o nuvela istorica.Nu cred ca e grea, o poti intelege.Intra in materia pentru bac, oricum o sa o faci in clasa a 11-a.Dar daca vrei sa o citesti acum mult succes. big grin

| anonimspecial explică (pentru Cl3ar):

Profa ne.a dat sa facem rezumat la doua nuvele... Si inca ceva si iti dau funda. Imi poti da vreo trei nuvele ce ti.au placut tie si le.ai si citit?