| AlexSalutir a întrebat:

A auzit cineva de mitul cercului de foc? Prin unele sate se spune ca pe vremuri vrajitorii faceau un cult si ca era un cerc de foc care mergea pe strazi. Mi-am amintit de acest lucru atunci cand l-am auzit pe Marin Sorescu ca a spus acest poem despre cercul de foc.
Haideti sa ne aducem aminte de Zburatorul de Ion Heliade Rădulescu. Zburatorul apare si in Luceafarul de Mihai Eminescu care imi aduce aminte de asemenea de mitul cu acelasi nume.
Stie cineva povestea cercului de foc? Ce cuvinte cheie sa folosesc sa pot gasi pe motoarele de cautare ca eu nu am gasit. Dau funda! Multumesc.

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Si ce crezi ca ai descoperit un lucru real? sunt mituri si legende.
Acum mii de ani, Grecia antica, cand oamenii vedeau fulgerul pe cer spuneau ca este mana lui Zeus care arunca cu fulgere si trasnete! Dupa moarte sufletele lor erau trecute peste Styx de catre luntrasul Charon catre taramul lui Hades ...astea apar in mai multe carti, or fi realewinking

| AlexSalutir explică (pentru Simpatic):

Am pus o intrebare nu ca am descoperit ceva... Si felul in care pui problema prin exemplele pe care le-ai dat este cam aiurea. Sunt oameni care nu cred ca Iisus a fost rastignit dar totusi au mai fost oameni in acea situatie, sunt oameni care nu cred in dinozauri "creaturile alea mari si urate dupa cum a spus cineva" dar totusi exista in muzee, sunt oameni cu capacitati mintale care pot sa vindece oameni cu palmele, sa vada unele lucruri pe care unii oameni nu le vad, sa faca telekinetica ș.a.m.d in care unii oameni nu cred dar care totusi exista la terapiile reiki etc". Nu dezvolta pe un subiect la care nu ai cercetat si nu stii absolut nimic, mai ales in felul in care pui problema. Ca daca spre exemplu cineva pune un subiect de discutie despre alchimia sexuala si eu ma bag ca prostul sa vorbesc desii nu stiu nimic "tipic romanesc" pai la ce folos domle?

| Simpatic a răspuns (pentru AlexSalutir):

Mai lache eu nu vorbesc in necunostinta de cauza sunt pe langa tine profesor in stiinte oculte, doar ti-am spus un adevar.
Oamenii care fac minuni cu palmele sunt toate minciuni, a existat o emisiune serioasa pe discovery in care moderatorul a fost in toata lumea dupa asa zisi oameni cu abilitati de astea care sa-i vindece pe altii si NICIUNUL nu a fost veridic, practic erau niste guru mincinosi care luau banii la oameni, la fel cum mai sunt prin niste sate uitate de Dzeu acum cateva babe si prin Romania care sunt un fel de vraci si cu doua frunze zic ca te vindeca de orice boala, cam asa sunt si astia cu puterea prin maini, biorezonanta and stuff
Tu daca esti un copil naiv stai in banca ta, nu te da mai mare decat esti, tine-ti parerile pentru tine baietica, aici nu este un pierde vara care nu stie nimic despre viata.
Eu mananc pe paine istoria antica, mitologie si ocultism, asa ca vezi-ti de dragonii tai!
Apropo eu nu confund religia cu fenomenele aparent paranormale, eu cred in Dumnezeu dar fac distinctie intre monoteism si politeism!

| AlexSalutir explică (pentru Simpatic):

Foarte bine domnule profesor, hai sa fim constructivi pe aceasta tema. Adu-mi detalii concludente care sa ma convinga ca ceea ce spui este adevarat si fa-ma sa cred ca esti un profesor mai presus de unul de clasa normala. Ce te face sa crezi ca metoda cu palmele este doar o minciuna banala in afara de informatia pe care ai mentionat-o mai sus?

| Simpatic a răspuns (pentru AlexSalutir):

Ok chiar nu avea rost sa intram in polemica, sper sa gasesti ceea ce ai cautat.
Sunt sceptic in ceea ce priveste persoanele care au ablitatea de a-i vindeca pe altii, poate privesc subiectiv, dar eu nu cred ca acesti "zei" pe pamant ar exista, cum spuneam am vazut si cateva documentare si de acolo mi-am dat seama ca majoritatea sunt mincinosi, avem si in Romania cazuri de asa zisi vindecatori care pun mana pe om si vindeca cancerul, nu cred asa ceva si nu ca-s Toma Necredinciosu ci nu cred eu ca exista oameni cu puteri paranormale. Stiu de existenta unora care ard becurile cand sunt in acea locatie, dar aici este vorba de o energie puternica pe care ei o emana, acea energie intr-o cantitate redusa exista si in noi, in fiecare, dar de aici pana la a vindeca boli grave este usor deplasat cel putin in conceptia mea.
Ma scuzi ca te-am jignit chiar pari un tanar capabil, sa o lasam asa cu acesta polemica.

| AlexSalutir explică (pentru Simpatic):

Sa ai dreptul sa-ti spui cuvantul si sa nu o faci, atata efort pentru o simpla lauda, pentru ce... Ce lucruri ai pus in practica sa spui ca este asa cum sustii? Macar spune-mi ceva din studiul ala de istorie antica, ocultism si mitologie daca tot te consideri o persoana superioara prin cunostiintele pe care le ai.

| Simpatic a răspuns (pentru AlexSalutir):

Te-ai suparat aiurea am zis nu vreau polemica, am zis ca poate fata de tine sunt profesor nu ca am scoala de ocultism precum Teodor Orestewinking
Si ai dreptate nici tu nici eu si nimeni nu este obligat sa infirme sau sa afirme ceva ce nu crede, cum am spus eu nu cred in paranormal asta nu ma face sa cred ca lumea s-a facut singura si nici Universul de aceea cred intr-o Divinitate, doar ca unii confunda Divinitatea sau o Fiinta Suprema cu o anumita religie, stiu ca e greu de asimilat pentru cineva politeist ori ateu ceea ce am spus, dar am repetat-o cu numeroase ocazii nu cred ca totul a aparut din neat in urma unei explozii hiper-galactice, Big Bang.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Mai ști... poate că sunt...

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

La paranormal te referi? cine stie, nici existenta extraterestrilor nu poate fi demonstrata sau infirmata.
Sigur vampiri sau varcolaci nu existawinking

| doctorandus a răspuns (pentru AlexSalutir):

Alchimie sexuala... daca citesti ce intelegeau maestrii taoisti prin asta, ei erau de fapt niste pedofili sonati.

| oz_1736 a răspuns:

Legende si adaptari ale legendelor vor fi continuu. Daca te plictisesti, afla de ce moartea e inchipuita asa cum ai vazut-o in multe desene si tablouri