| Krekekerrr a întrebat:

Am 16 ani si am inteles ca multi miliardari citesc mult. Si eu vreau sa citesc ca sa imi maresc sansele de a ajunge bine in viata.
Ce carti mi-ati putea recomanda? Vreau unele despre bani, afaceri si altele, dar sa fie totusi bune pentru varsta mea si sa se gaseasca cu usurinta intr-o biblioteca(nu librarie).
Funda!

5 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Ma mir ca mai au timp sa citeasca laughing

| darrio2007 a răspuns:

Nu cred ca ai auzit prea bine. Daca citeau mult nu mai faceau avere, pentru ca nu aveau timp.

| anonimg a răspuns:

Oamenii aceștia au darul de a se pricepe la afaceri și/sau înșelătorii. Ori sau născut cu el, ori l-au dobândit prin practica.
Unii din ei au fost moștenitori ai unor averi; și unii dintre aceștia au fost nevoiți să lichideze pe alții ca să poată intra singuri în moștenire.
Miliardarii sunt în general oameni zgârciți; dacă fac o donație o fac doar de ochii lumii și/sau să scape de anumite impozite și taxe.
Dacă este scris asta: "Mai lesne este să treacă o cămilă prin urechea unui ac, decât să intre un om bogat în Împărăţia lui Dumnezeu!" (Marcu.10:25), păi așa și este. Și exagerarea este păcat. Deci Dumnezeu nu exagerează.
Bogăția îl face pe om ne/om.

"Mai lesne este să treacă o cămilă prin urechea unui ac, decât să intre un om bogat în Împărăţia lui Dumnezeu!"
Mâhnit de aceste cuvinte, omul acesta a plecat întristat de tot; căci avea multe avuţii.
Isus S-a uitat împrejurul Lui şi a zis ucenicilor Săi: „Cât de anevoie vor intra în Împărăţia lui Dumnezeu cei ce au avuţii!"" (Marcu.10.21-23)

| Demidol a răspuns:

Te poti duce direct la biblioteca. De preferat cea municipala, fiind mai bogata decat cea scolara.
Iti trebuie si cultura generala, nu numai financiara. Ca sa ai succes in afaceri, trebuie sa stii sa vorbesti cu partenerii, cu concurenta, etc. Un om educat face impresie buna si castiga incredere mai usor.
Bibliotecara te poate indruma pentru varsta ta. Daca e mai in varsta, e si mai bine, avand experienta.

| sierra1 a răspuns:

"multi miliardari citesc mult. Si eu vreau sa citesc"

rationamentul tău mă face să cred că vrei să fii miliardar. Succes.
Citeste asta mai intâi:
http://www.keloo.ro/index.php?id=0