| unromantraditional a întrebat:

Vreau sa maresc numarul cartilor din biblioteca personala si am nevoie de cateva sugestii. Imi place sa citesc carti cu mesaj puternic, bun, pozitiv, cu o actiune bine construita. Nu imi plac cartile SF (sau cele cu dragoni si vrajitori, ca sa zic asa). Imi plac cartile realiste. Ca sa dau cateva exemple: "12 ani de sclavie" de Solomon Northup, "Baiatul cu pijamale in dungi" de John Boyne. Ce mi-ati putea recomanda?

8 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

"O tragedie americană" e pe departe una din cele mai bune cărți citite de mine. Și de asemenea e și un film făcut după această carte happy
Îți mai recomand și "Căutând-o pe Alaska" John Green.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru OnuOnulică):

Hey!
Iti recomand, tot de Theodore Dreiser (autorul romanului "O tragedie americana"), "Jennie Gerhardt". Si un alt roman minunat din literatura americana a secolului al XIX-lea: "Portretul unei doamne" (Henry James).
De asemenea, cand doresti o lectura usoara, poti incerca, de John Green, "Sub aceeasi stea"/"The Fault In Our Stars" (de preferat ar fi sa o citesti in engleza).
Seara faina!

| AvalohAlyn a răspuns:

Paulo Coelho-Alchimistul
John Green -Sub aceeasi stea
Markus Zusak-Hotul de carti

Pot spune ca aceste trei carti merita pe deplin sa fie citite.
happyLectura placuta.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Am citit si eu ultimele doua carti si sunt foarte dragute. Chiar mi-au placut...

| Cameliapantiru a răspuns:

Salut!
Recomand:
"Cuptoarele lui Hitler"-Olga Lengyiel
"Jurnalul Annei Frank"
"Imparatul mustelor"-William Golding
"Un om sfarsit"-Giovanni Papini
"Crima si pedeapsa"-Dostoievski
"Mizerabilii"-Victor Hugo
"Cel mai iubit dintre pamanteni"-Marin preda
"Delirul"-marin Predaq
"Coliba unchiului Tom"-Harriete Beecher-Stowe
"Povestea interesanta"-Olaudah Equiano
"Padurea spanzuratilor"-Liviu Rebreanu
"Rascoala"-Liviu Rebreanu
"Ciuleandra"-Liviu Rebreanu
"Fratii Jderi"-Mihail Sadoveanu
"Rosu si negru"-Stendhal
"Manastirea din Parma"-Stendhal

| Cuvântul1 a răspuns:

Citeste toate operele lui: Dotoievski, Tolstoi sau Ernest Hemingway.

| andrei690 a răspuns:

Mie mi au placut Tess D Urberville si Departe de lumea dezlantuita de Thomas Hardy, Jane Eyre de Charlotte Bronte, Ultima Noapte de Camil Petrescu, Morometii de Marin Preda

| Cameliapantiru a răspuns (pentru andrei690):

Excelente carti! Iti recomand, daca tot te pasioneaza cartile de acest tip, sa citesti si "La rascruce de vanturi"-Emily Bronte, "Necunoscuta de la Wildfell Hall"-Anne Bronte, "Jude nestiutul"-Thomas Hardy, "Mandrie si prejudecata", "Ratiune si simtire'', "Emma" si "Manastirea Northanger"-Jane Austen, "Cel mai iubit dintre pamanteni"Marin Preda, "Patul lui Procust"-Camil Petrescu, "Intre zi si noapte" si "Pontiful"-Henriette Yvonne Stahl, "Panza de paianjen"-Cella Serghi, "Jennie Gerhardt"-Theodor Dreiser, "Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell, "Castelul palarierului"-A.J. Cronin, "Oliver Twist", "David Copperfield" si "Marile sperante"-Charles Dickens