| Mihailucian28 a întrebat:

Am căutat pe net lecturi pentru Evaluare Nationala, dar nu am găsit. Pentru clasa a 8-a am găsit niște lecturi obligatorii. Din aceste lecturi s-ar putea sa avem la examen. Dar cei care acum sunteti la liceu, ce lecturi ați citit pentru Evaluare Nationala? La Evaluare Nationala se dau numai opere românești sau se dau și străine?

1 răspuns:
| Miriam5 a răspuns:

Trebuie să ştie cel puţin o operă din toate speciile literare învăţate în decursul celor patru ani de gimnaziu. La prima parte cel mai probabil o să primească exerciţii pe un text la prima vedere, iar la ultima argumentare sau descriere de personaj pe un text studiat.