Întrebare recomandată | Horia_8139 a întrebat:

Am nevoie de carti care sa descrie comunismul vazut din perspectiva oamenilor. Nu ma intereseaza problemele politice, ci doar aceasta parte a istoriei politice romane vazuta din ochii oamenilor de rand. Eventual chiar si scrieri fictive, nu neaparat jurnale si memorii.

5 răspunsuri:
| kiv1990 a răspuns:

Din perspectiva oamenilor de rind n-o sa gasesti carti. ai o singura optiune sa intrebi parerea celor care au locuit in acea perioada

| calmopenmind18 a răspuns:

Mergi pe la bunici, strabunici mai ales si afla. SI parintii tai probabil au apucat comunismul. NU trebuie decat sa faci o bucurie batranilor prin a intra in vorba cu ei.

| cristi767 a răspuns:

Uite o colectie la Elefant.ro : http://bit.ly/V9wUyS

| felixbbimage a răspuns:

Poti incerca Herta Muller, a luat un Nobel anul trecut, in mare parte tocmai pentru seria de carti in care descrie experienta ei personala in relatie cu regimul comunist din Romania.

| frumusica97my a răspuns:

Pai cauta la biblioteca! Spune detalile!