| melis13 a întrebat:

Am nevoie de o idee pentru un roman.Cea mai buna idee va primi

Răspuns Câştigător
| Biiskrem a răspuns:

Ca să scrii deva de calitate, ai nevoie de inspirație și aia nu vine la comandă.
Când ai ceva idei, iei pixu' și te-apuci de treabă. Dar nu încerca să scoți când n-ai de unde.
Postez răspunsul ăsta pentru a doua oară, de ce vreți să scrieți când nu știți ce? Dacă-ți dau acum o idee, ai două variante: ori o dezvolți până la punctul la care iar, nu mai știi ce să scrii -pentru că s-a născut în mintea mea și alta nu e capabilă să o facă așa cum aș face-o eu- ori o dezvolți mai departe, acea idee devenind creația ta pentru că practic bagi cuvinte de la tine putere.
Am obosit.

5 răspunsuri:
| Emilian_Chmilewski_1998 a răspuns:

Oana Roman? laughing

| vangaelis a răspuns:

Cu tot respectul, în așa fel nu va deveni niciodată cineva un scriitor/scriitoare.

| MisakoYuiHey a răspuns:

Trebuie sa ai propile idei. Succes!

mira
| mira a răspuns:

Ideea trebuie sa se nasca si sa se coaca in mintea ta.Ea trebuie sa te obsedeze luni si ani la rand.

| MadRaven a răspuns:

Bună,
Dacă vrei să scrii un roman, trebuie să ai imaginaţie. Altfel o să iasă ceva groaznic. Şi dacă ceri tu o idee pentru un roman, în primul rând, nu ai imaginaţie. În al doilea rând, dacă nu alegi tu ideea, nu o să iasă nimic reuşit, pentru că nu vei fi tu.
Numai bine!(: