| Marlena852 a întrebat:

Am nevoie de o naratiune(cat se poate de scurta) pe care sa o citesc in vacanta asta. Dati-mi cateva exemple va rog!

4 răspunsuri:
| Carla01 a răspuns:

De ce oare totul e asa de.ROSU in jurul meu? Parca nu mai sunt pe pamant...aici domneste un aer greu si insuportabil. in jurul meu vad doar stele. totul arata ca o pictua a unui copil din clasa intai.am impresia ca sunt PE MARTE!
tot plimbandu-ma pe aici, zaresc o umbra. o umbra de om parca...dar nu e om! ma cuprind fiori reci si ametesc. dintr-o data din umbra apare un locuitor a acelei planete. e un martian. il studiez si ma uit fix la el. are ochii mari si albastri, pielea ii e verde fosforescent. dintr-o data a ridicat o mana. eu m-am speria si m-am dat inapoi, dand un tipat ascutit. martianul, a inceput sa rada de mine, desi era si el destul de derutat. am ras si eu si apoi a zis ceva, habar nu am ce, pentru ca nu l-am inteles, si m-a condus intr-un loc minunat unde cresteau plante rosii si roz si unde erau mai multi martieni. din cate am vazut, jucau un fel de ping-pong si m-au invitat si pe mine sa joc. am luat o paleta si am jucat. am pierdut cateva mingi, care nu stiu unde au aterziat, dar la fiecare minge pierduta cadea cate o stea si martienii radeau in hohote.
am jucat si carti cu ei si fotbal si ne-am distrat. dar tot nu intelegeam cum de am ajuns chiar PE MARTE.
Driiiing-Driiiiiiiing! Ce e zgomotul acesta asurzitor? OF...desteptatorul! este ora 7:00. trebuie sa merg la scoala...deci asa am ajuns pe marte! am visat!
si era asa de frumos pe marte...as fi ramas acolo daca nu ma trezeam!
sau
intr'o noapte uracioasa cu bruma se aflau doi hoti de bijuterii. Spargand magazinul a sunat alarma iar hotii au apucat sa fure dor un lantisor de aur si o bratara tot din aur. Politistii s'au dus dupa iei sa ii prinda dar nu le'au mai dat de urma. singurul lucru de care putea sa'si de seama cine a furat a fost ca unul dintre hoti a scapat un telefon. Obiectivul investigatiei este de a afla cine a furat bijuteriile si sa'i bage la inchisoare. toti politistii au facut actiuni specifice de investigare, au cautat alte indicii si nimic folositor. Afland numarul acelui telefon politistii au au putut receptiona unde se afla hotii. ducandu'se spre ei au tras impuscaturi alergand foarte rapid. i'au prins si s'au dus la sectia de politie. participantiila delict si la ancheta sunt : parintii hotilor si prieteniii acestora. judecand la tribunal despre furtul dde asta seara metodele si mijloacele de investigare au fost folosite corect si astfel s-a aflat cine era vinovat.
Hotii s'au dus la puscarie iar totul a redevenit la fel.

| Rusu_Viorel_1985 a răspuns:

Hagi Tudose, Kir Ianulea, Alexandru Lapusneanul.

| AteulRational a răspuns:

Cauta ceva de Caragiale

| MadamLady a răspuns:

Cauta aici si iti vei alege singura care-ti place tie.http://www.anidescoala.ro/articole/sertarul-cu-povesti/ion-luca-caragiale