| bike a întrebat:

In povestea "Capra cu trei iezi", de ce a ales capra sa il puna ca nas iezilor sai pe lup?

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In speranta ca, daca va crea o astfel de legatura intre iezi si lup, acesta nu va mai fi tentat sa-i manance.
Capra proasta, deh.

| Kaℓi a răspuns:

De ce crezi ca Base, sau Becali au fost de atatea ori nasi? crezi ca poeta si deontoloaga Vranceanu-Firea-Pandele are foarte multe in comun cu Gigi Becali? nu are, dar asa le place unor oi, sa se cumetreasca cu lupii...

| MytzaMytz a răspuns:

Pai lupul este invitat sa ia masa cu ei si este pacalit si cade intr-o geoapa mare si nu mai scapa, de aceea, sa fie pacalit.

| MineaIonutDaniel a răspuns:

Lupul era infometat si cauta ce va de mancare

| Amy1 a răspuns:

Cred ca nu era vorba cu adevarat de nasi. in opinia mea, " nas" era un fel de... hai sa-l numim alint, pentru felul lupului. Deasemenea poate face referire si la proverbul " Orice naşi îşi are naşul"

| Feuerräder a răspuns:

Mă întreb, aievea, dacă primii doi care au răspuns, au citit şi mai departe de titlul poveştii.