| anonim_4396 a întrebat:

Am un verisor care sta multe ore la calculator, dar maicasa nu-l lasa laughing ii mai da de citit carti. Si m-am gandit sa ii recomand si eu cateva, baiatu' are 12 ani. Vreau sa ii deschid apetitul pentru literatura, dati-mi de orice gen, vreau o gama cat mai variata

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

"Singur pe lume''-Hector Malot
"Ciresarii''-Constantin Chirita
"Colt-Alb''-Jack London
"Calatoriile lui Gulliver''-Johnathan Swift
"Aventurile lui Tom Swayer'', "Aventurile lui Huckleberry Finn'', "Print si cersetor'', "Un yankeu la curtea regelui Arthur''-Mark Twain
"Toate panzele sus!"-Radu Tudoran
"Comoara din insula''-Robert Louis Stevenson
"Coliba unchiului Tom''-Harriet Beecher-Stowe
"Robinson Crusoe''-Daniel Defoe

6 răspunsuri:
| KindKid17 a răspuns:

Cunosc aceasta problema, am trecut prin ea
Da-i sa citeasca : Print si Cersetor ( o poveste foarte interesanta in care cersetorul se preface print si are multe peripetii), In casa bunicilor ( multe lucruri interesante din trecut) Ivan Hoe ( o poveste cu multe batalii ) cam astea sunt cartile interesante pe care le-am citit FUNDAA?

| OllaM a răspuns:

Pentru copii de 12 ani colectia Narnia, Harry Potter sunt cam cele mai potrivite.
Mai sunt si ciresarii, aventurile lui tom/huckleberry, si multe altele

| thebest7ionut7 a răspuns:

AVENTURILE LUI HUCKLEBERRY FINN de Mark Twain
AVENTURILE LUI TOM SAWYER de Mark Twain
Amintiri din copilarie de Ion Creanga
Colt-alb de Jack London
MINUNATA CALATORIE A LUI NILS HOLGERSSON de Selma Lagerlof
OLIVER TWIST de Charles Dickens
PRINT SI CERSETOR de Mark Twain
BASMELE ROMANILOR de Petre Ispirescu

| StefTheDude a răspuns:

Singur pe lume, print si cersetor, alice in tara minunilor, 3 ani de vacanta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum ar fi tropicul capricornului sau valurile sau fructele maniei sau moby dick sau casa cu rodii

| suffarstar a răspuns:

Trebuie sa citeasca neaparat Cronicile Wardstone de Joseph Delane. Cunosc pe cineva care nu a citit o carte in viata lui, dar cand i-a oferit cineva seria, nu s-a putut abtine si le-a citit pe toate 7. (atatea erau aparute pe atunci)