| VintagePink a întrebat:

Vreau câteva titluri de romane interesante din literatura română... Am citit foarte multe cărţi şi am rămas în pană de idei.

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna!
"Maitreyi"- Mircea Eliade
"ltima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"-Camil Petrescu
"Adela"- Garabet Ibraileanu
"Enigma Otilei"_ George Calinescu
"La Medeleni"- Ionel Teodoreanu
"Lorelei"- Ionel Teodoreanu
"Panza de painjen"- Cella Serghi
"Donna Alba"- Gib I. Mihaescu
"Elevul Dima dintr-a saptea", "Invitatie la vals", "scrisoare de dragoste"- Mihail Drumes(cam "comerciale', insa frumoase si placute pentru o lectura "usoara', daca ai sub 18 ani)
"Cismigiu & comp.", "Buna dimineata, baieti!"-Grigore Bajenaru
"Ciresarii"- Constantin Chirita
Lectura placuta orice ai alege!

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Vezi răspunsurile utilizatorului corolav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adam si Eva-Liviu Rebreanu
Romanul adolescentului miop-Mircea Eliade
Enigma Otiliei-G.Calinescu
Mara-I.Slavici
Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gemeni de Mircea Cartarescu

| AngelHugz a răspuns:

E o intrebare buna...

| alexandruth a răspuns:

Mie cel mai mult mi-a placut Jules Verne. Toate merita citite. Incearca si "Extravagantul Connan-Doi" de Vlad Musatescu daca iti plac romanele hazlii... happy

| marciana a răspuns:

Mara de Ioan Slavici
Shogun
Enigma Otiliei
Uragan asupra Europei
Ultimul mohican