| manu2323 a întrebat:

As dori nise carti (dramatice, horror) foarte frumoase si captivante

3 răspunsuri:
| lorylya19 a răspuns:

Pai eu nu citesc carti horror dar imi plac dramele. Poti sa citesti Raniti de jasinda wilder Hotul de carti de Markus Zuzak sau O viata de rezerva. Crede-ma sunt foarte fascinante. Unele dintre ele nu pot spune ca sunt frumoase pentru ca au un subiect trist. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| YouAreWhatYouRead a răspuns:

Mie îmi plac dramele, deci te pot ajuta aici. "Oscar și Tanti Roz" - Eric Emmanuel Schmitt e una dintre cărțile mele preferate - e vorba despre un băiețel care suferă de leucemie și vorbește prin intermediul unor scrisori cu Dumnezeu; este și foarte scurtă, eu am citit-o într-o oră, deci se merită. Altă carte care mi-a mai plăcut este "Jurnalul Zlatei" - Zlata Filipovic - este jurnalul unei fetițe în care își scrie trăirile din timpul unui război. Dacă vrei mai multe detalii despre aceste cărți, le-am făcut recenzia pe acest blog: http://cartileroxanei.blogspot.ro/ Singurele cărți cât de cât horror pe care le-am citit sunt Cronicile Wardstone (Poate îți sună mai cunoscut "Vraciul"), dar am înțeles că cele scrise de Stephen King sunt foarte bune. Lectură plăcută!

| UnleashedPsycho a răspuns:

Evident că dacă vrei horror trebuie să citeşti Stephen King. Cât despre dramă, citeşte Shakespeare, ai de unde alege.