| FaraNume1245 a întrebat:

As dori niste carti care chiar merita citite. Multumesc in avans.

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Acum depinde si ce gen preferi. O sa-ti zic cateva carti din categoria "Istorie" care, in opinia mea, merita citite:
O istorie sincera a poporului roman - Fl. Constantiniu
Romania 1866-1947 - K. Hitchins
Intre Orient si Occident - N. Djuvara
Stalingrad - M. Jones
Viata si destin - V. Grossman
Al Doilea Razboi Mondial - A. Beevor
Hitler - I. Kershaw
Convorbiri cu Regele Mihai - M. Ciobanu
Vietile celor doisprezece Cezari - Suetonius
Istoria Greciei - J. B. Bury

10 răspunsuri:
| R3sp3ctt a răspuns:

1.Suge-o Ramona(vol.1)
2.suge-o Andrei(vol.2)
3.Primele cindprezece vieti ale lui Harry August
4.Alif nevazutul
5. Fauritoarea de albastru
6.Pasare candtatoare
7.Fifty shades of gray(vol.1)
8.jurnalul secret al lui Adrian Mole
9.Cel mai istet, cel mai viteaz
10.Vanatorul (vol.1)
11.Vanatul (vol.2)
Ultimele doua carti le gasesti pe wattpad(o aplicatie foarte buna din punctul meu de vedere)
Succes la citit, sper sa iti placa big grin

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Toate cărțile lui Sven Hassel

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Divina Comedie (nu pentru poveste in sine, ci pentru a-ti forma o noua perspectiva despre firea umana, nu despre rai/iad care nu exista)
Razboiul invizibililor-Sally Pierson Dilon
Minunea-R.J.Palacio
Misterele Londrei-Paul Feval

| CM7YRE a răspuns:

Avand in vedere ca nu ai precizat un gen, o varsta sau alte criterii, incearca sa-ti selectezi singur, mai ales ca ruleaza o promotie la libris "5000 de titluri sub 10 lei" valabila inca vreo 30 de ore. https://l.profitshare.ro/l/3739409

| Huzum_Ana-Maria_2002 a răspuns:

Daca iti plac carti de dragoste uite cateva idei.
1. Vocea lui Archer
2. Martora- Nora Roberts
3. Zece respiratii scurte
4. Micuta balerina- Corina Cindea
5. Intimidarea
6. Rivali
7. Te astept
8. Te doresc
9. Ramai cu mine
10. Destine la limita
11. Casa noptii (seria)
12. Instrumente mortale (Seria)
13. Vampirii din Morganville (Seria)
14. Dispozitive infernale (seria)
15. Flower
16. Amantul
17. Strazile (seria)

| SHINeeTaemin a răspuns:

Trilogia Chimie perfecta de Simone Elkeles
Te astept, Te doresc si Ramai cu mine de J Lynn
Ugly love de Colleen Hoover
Inainte sa te cunosc de Jojo Moyes
Dulcea uitare, Fericirea incepe azi, Fericirea mea esti tu de Jamie McGuire
Zece respiratii scurte, O minciuna nevinovata de K.A. Tucker
Vocea lui Archer de Mia Sheridan

Stiu si cateva carti in engleza absolut geniale, daca te intereseaza lasa-mi mesaj. happy

| FaraNume1245 explică (pentru CM7YRE):

Gen, nu stiu. Incerc sa gasesc ceva ce-mi place. Imi place genul de carti care te tin in suspans, daca pot spune asa. Am 17 ani, daca ajuta. Ce mi-a placut mult pana acum a fost "Dune" si "Dracula".

| FaraNume1245 explică (pentru AFR81):

E istoria, așa cum s-a întâmplat, sau istoria falsă, modificată? Mă refer la toate cărțile recomandate de tine.

| AFR81 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Cartile de istorie nu pot sa nu aiba macar o mica doza de subiectivism. Daca doua persoane studiaza aceleasi arhive/izvoare/documente, iti garantez eu ca nu le vor intelege la fel. Evident, nu voi recomanda carti in care istoria este falsificata in mod grosolan, in care evenimentele sunt denaturate sau sunt ascunse detalii importante, pentru ca nu obisnuiesc sa citesc asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru R3sp3ctt):

Eu n-as putea numi asa ceva 'carti'.