| Marin_Andra_1998 a întrebat:

As vrea sa incep sa citesc mai mult...ce carte imi recomandati pentru inceput?(P.S. am 15 ani)

10 răspunsuri:
| Peaches a răspuns:

Eu as zice sa incepi cu Pretty Little Liars de Sara Shepard. E o carte de mister si e super. Daca nu, ai putea sa vezi serialul- e bazat pe cartea asta.
Sper a asta ajuta! Have funwinking

~Roxetta

| zurick a răspuns:

Cel mai iubit dintre pământeni de Marin Preda(asta citesc eu momentan)
Misterul celor șapte cadrane de Agatha Christie
Mătăniile de Florence L.Barclay
Mai recomand cărțiile scrise de Mihail Drumeș.
Accabadora de Michela Murgia
Corigent la limba română.
E suficient până acum.Baftă!

| Public22 a răspuns:

Cuore inima de copil.

| ForevărTughedăr69 a răspuns:

Si eu am 15 ani. Uite cateva carti bune, dupa parerea mea:
"Zece negri mititei", Agatha Cristie
Cartile de Jules Verne:
-"Capitan la 15 ani"
-"Copiii capitanului Grant"
Sau, poti incerca "Romanul adolescentului miop", de Mircea Eliade.
Succes! :*

| EuDeeu a răspuns:

Daca doresti sa citesti o carte de tip horror iti recomand "Miss Pneregrine" de Ransom Riggs, daca doresti o carte mai romantica iti recomand "Maitreyi" de Mircea Eliade sau "Romanul adolescentului miop" tot de Mircea Eliade si daca doresti o carte de tip S.F. iti recomand "Praf de stele" scrisa de Isaac Asimov.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recunoaste, cartile de mai sus sunt oribile

| Aberdeen a răspuns:

Poti incepe cu romanele lui Drumes: "Invitatia la vals","Scrisoarea de dragoste" si "Elevul Dima dintr-a saptea".
Spor la lecturat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde si de stilul tau. Mie daca imi dai doar carti fantasy sunt cea mai fericita. Mie mi-a placut Umbra noptii ( continuarea Blestemul lupilor ), Mai las-o moale cu fantomele, Mostenirea ucigasa mi s-a parut super.

Mai romantice cred ca sunt cartile din seria Fior. Gasesti multe carti bune la preturi ok pe elefant.ro.

| Alasadun a răspuns:

Ion Creangă ai citit?

| ChristinneMih a răspuns:

L.J Smith - Jurnalele Vampirilor
Camil Petrescu - Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi
Shakespeare - Hamlet, Othello, Inblanzirea scorpiei
Alisson Pearson - I think I love you
Ionel Teodoreanu - Lorelei
Ioan Slavici - Mara
Barbara Delinski - Intalnire in Alaska
Lauren Kate - Ratacire
Sara Shepard - Micutele mincinoase