| sopranaCadaverica a întrebat:

Ati citi o nuvela despre un personaj-vanzator de pantofi care are in ascuns un fetis pentru picioarele feminine, dar care este poet, un om trist, cult, inteligent, plin de angoase si care intr-o zi omoara subit o clienta?
Cum vi se pare mica descriere?

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Desigur, de ce nu?
Evident, depinde mult și de modul cum e construită povestea, cum e dozat suspansul etc.

| Plato a răspuns:

Ar fi o linie foarte subtire intre nuvela si fantezie, iar cine o scrie va trebui sa fie foarte rafinat si atent, pentru a servi scopului initial.
~ De ce o omoara? Ca fetisistilor le merge repede mintea cand vine vorba de domeniul lor.
E clar ca ar fi o nuvela citita 99% de fetisisti si 1% de pasionati de lectura. Intelegi? Ar putea prinde doar ca povestioara de WattPad.
Un cititor experimentat ar lua mai bine un Mallarme.

| sopranaCadaverica explică (pentru Plato):

Pai da, e o nuvela realista, vrea sa tinda mai mult spre filozofie (absurd) si psihanaliza. Una e nuvela, alta e ''povestioara''.
Nu stiu de ce ti-ai imagina din infima descriere ca numele personajelor ar fi un fel de Jim si Mike (intelegi tu), dar cred ca nu esti de condamnat ca vii cu prejudecati superficiale.

| Plato a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

"Prejudecati superficiale" zici? Ideea era sa-ti zic ceva realist, si o sa vezi ca am dreptate. Pur si simplu am citit destule cat sa-mi dau seama de drumul unei lucrari si de a anticipa carui public se adreseaza. M-as bucura enorm sa-ti promoveze si Mircea Cartarescu opera, dar mi-am exprimat doar indoiala.

Un Jim poate sa spuna cat Oriane de Guermantes, sa fii sigura. N-am nimic cu Jim.

| Catrice a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Descrierea ta nu sugerează deloc partea cu filosofia și psihanaliza.
Și ca sa ajungi la motivul crimei trebuie o descriere detaliata a fetișului, ceea ce nu atrage pe oricine.

| sopranaCadaverica explică (pentru Plato):

Daca ai idoli ca Mircea Cartarescu, e clara treaba! big grin
Multumesc pentru opinie.

| Plato a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Iarta-ma, nu-mi dadusem seama ca vorbesc cu cineva superior lui. Uitasem ca ai mai multe nominalizari la premiul Nobel decat el, ce prost sunt.

Imi pare rau ca esti atat de ignoranta si defensiva, eu voiam sa te ajut, dar in fine, nu toata lumea vrea sa fie ajutata. Spor cu lucrarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu
de c@c@t

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.
Ce te atrage la fetișul asta?

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Nu ma atrage nimic. E doar 'out of nowhere'. big grin Nu as vrea sa scriu despre tematici ''normale'', clasice, s-au cam epuizat subiectele in literatura.