| anonim_4396 a întrebat:

Ati citit Haruki Murakami? Pareri? Carti preferate?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acceptabil

| gratargratar a răspuns:

Am citit "In cautarea oii fantastice". Japonezii cauta sa imite scriitorii europeni si fac asta de la inceputul literaturii lor moderne (Sec. XIX).
Cartea, cica una dintre cele mai bune scrise de el, este buna (7.5/10). Nu stiu cu cine sa-l compar ca stil din ce am mai citit... poate cu Virginia Wolf, Kafka. Un roman fantastic, usor absurd, din care transpare si viziunea nipona asupra vietii (i.e. seaca).

Am citit sctiitori mult mai buni (exp: Gorki pe care l-am citit cam in aceeasi perioada) dar merita citit si Murakami pentru a-ti face o parere despre literatura japoneza contemporana.