| AlexAL275 a întrebat:

Puteți să-mi recomandați niște cărți care au ca subiect principal adolescența? Caut ceva interesant, amuzant și dramatic. Ultima carte pe care am citit-o a fost Novegian Wood de Haruki Murakami.

5 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

"De veghe in lanul de secara" e unul dintre cele mai cunoscute romane despre adulescenta/maturizare.

| AlexAL275 explică (pentru Eireann):

Din câte am auzit, e slabă, nu merită să o citești. Titlul nici măcar nu are vreo legătură cu cartea. Alta?

| Eireann a răspuns (pentru AlexAL275):

E considerata o capodopera a literaturii moderne dar sunt singura ca stii tu mai bine... Titlul e tradus aproximativ si are legatura cu cartea. In fine.
Albastru aproape transparent de Ryu Murakami (nici o legatura).

| AlexAL275 explică (pentru Eireann):

Orice carte pe care o văd și mi se pare interesantă o caut pe goodreads și acolo vezi cât de apreciată este cartea și câte stele a primit. Bineînțels, cred că e normal să existe și oameni cărora nu le place această carte. Eu sunt ușor influențabil și imediat mi se schimbă părerea, cred că acest lucru este cel mai mare defect pe care-l am. Îmi aduc aminte că intrasem pe site-ul celor de la eMAG să comand cartea și atunci am văzut o sumă de recenzii negative și am zis pas.

| Ramo024 a răspuns:

"Romanul adolescentului miop" de Mircea Eliade.