| sopranaCadaverica a întrebat:

Ati inceput vreo carte recent?
La ce pagina ati ajuns?
Lasati, va rog, si numele autorului, titlului.

30 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mikszath Kalman, Căsătorie ciudată. Pagina 123.

| sopranaCadaverica explică (pentru sadrian46):

Esti ardelean/maghiar?
Sau doar vrei sa incerci literatura maghiara?

| sadrian46 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Acest roman îl recitesc după 50 de ani, fiindcă face parte din seria comunistă Biblioteca pentru toți. Citesc tot ce îmi place și este de calitate. Ungurii nu sunt dușmanii mei.

| sopranaCadaverica explică (pentru sadrian46):

Am inteles. Nici ai mei. Doar intrebam de curiozitate in mod subtil motivatia alegerii cartii. big grin

| sadrian46 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Am găsit-o într-o instituție care oferă celor ce stau pe coridor și așteaptă uj raft cu donații de cărți pentru a citi pe loc, să nu te plictisești. Are pe ea o ștampilă- Carte donată de AFA Cluj.
Am luat-o acasă să o citesc, gest nonconformist. O să o restitui când revin acolo. Asta ar fi subtil. Și să îmi testez memoria, să revăd ce a mai rămas în ea, la 50 de ani după prima lectură.

| Adry05 a răspuns:

Ceasurile de Agatha Christie, nu stiu ce pagina, am trecut de jumatatea ei oricum.

| Plato a răspuns:

"Somnul Ratiunii" - D.C. Dulcan
pagina 89

| sopranaCadaverica explică (pentru Plato):

Foarte interesant.
De unde ai auzit de domnul Dulcan?
Sau cartea e o recomandare?

| Plato a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Chiar nu mai stiu cum l-am descoperit, a fost acum foarte mult timp. I-am citit toate cartile, in afara de asta pe care o citesc acum, la care "lucrez". Din fericire, in zilele urmatoare mai lanseaza o opera.

Are multe lucrari geniale, daca te intreseaza: "Mintea de dincolo", "In cautarea sensului pierdut", "Inteligenta materiei" si "Catre noi insine".
Este, de asemenea, primul om care a dovedit, prin argumente solide, legatura/relatia dintre minte si suflet, si a explicat, pe mintea tuturor, cat de puternica e mintea si cum putem s-o folosim.
E probabil printre cei mai inteligenti romani in viata, daca nu cel mai inteligent. Ma gandesc si la Andrei Plesu, ca ar fi pe acolo, dar e mai putin relevant cine e cel mai bun. Conteaza ca ii avem.

| whatevernvm a răspuns:

Bai, am început în tren o carte pe care () () mi-a dat-o gagiu' să nu mă plictisesc până la București, am citit vreo 60 de pagini că în afară de tren nu am avut când, dar e amuzantă, un fel de american pie dacă ma întrebi pe mine.
Sper sa găsesc bere în iad - tucker max

| PainTech a răspuns:

CompTIA A+ Complete Deluxe Study Guide ( 220-901 si 220-902 ) - Quentin Docter. Pagina 153 din 1392. A patra carte de CompTIA pe care o citesc, cred ca ultima, cel putin pana cand se vor actualiza iar toata treaba.

Nu citesc fictiune. Pentru fictiune prefer filmele / serialele / jocurile video. Chiar daca nu inteleg complet mesajul ca dintr-o carte, un film dureaza mult mai putin, deci cred ca e mult mai eficient ( Principiul 80/20).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am ajuns atât de rău încât să citesc

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal, ar fi o mega-insulta pentru votantii psd sa citeasca big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

M-am reprofilat pe pnl, că te lasa Orban fara ajutor social love struck

| sopranaCadaverica explică (pentru Cosmin86):

Dar tu (ce) citesti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Sigur citește un Joyce acumwinking
așa-s oamenii noi, foarte culți

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu chiar, ofertele sunt in NET, eu am negociat mereu netul.

E ca atunci cand s-au trecut contributiile de la angajator la angajat: companiile au marit brutul a.i. netul sa ramana la fel.
Asa o sa fie si acum, nimeni nu e atat de RETARDAT incat sa afecteze IT-ul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

In special carti de razboi, recent am citit Victor Suvorov: Eliberatorul si Stalin: curtea tarului rosu.

Am in plan sa citesc vara asta: Sienkiewicz - potopul si Tai Pan, de James Clavell (cel care a scris Shogun). Le am de mult timp puse in "queue".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Păi o să negociezi un net cu 10% mai mic că de asta-l votez pe orban

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca Orban va fi inlocuit de la conducerea PNL sau va demisiona el (din diverse motive, pe carenu le vom afla )?
Rares Bogdan devine din ce in ce mai vocal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Om gasi noi pe cineva sa votam si fara orban

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai e pana acolo, deocamdata idiotul ala nu a castigat parlamentarele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Lasa ca le castiga

| MPersephone a răspuns:

The secret history de Donna Tartt e carte geniala
Puterea mintii de James Borg.

| sopranaCadaverica explică (pentru MPersephone):

Citesti doua deodata?

| MPersephone a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

De data asta nu.
Dar am invatat la liceu sa citesc cate doua carti deodata, deci totul e posibil.

| Delcatty a răspuns:

12 Reguli De Viata de Jordan Peterson.

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Henri de Regnier - Sarpele cu doua capete. Editura Eminescu. Sunt la pagina 210, pot sa spun ca mi-a placut, inca putin si o trec la loc de cinste.

| sopranaCadaverica explică (pentru Ionut_Pavel_1993):

Cum ai gasit-o? Stiai de Regnier dinainte? happy

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu, nu stiam de regnier. am primit-o cado.