| JustaLittle a întrebat:

Am primit ca tema sa fac un poem eroic si inainte sa il incep as vrea sa stiu cateva lucruri:
1.Ce lungime trebuie sa aiba un poem
2. Ce fel de rima se foloseste cel mai des
3.Ce trebuie sa prezinte
4.Ce lungime au in general versurile
5.E structurat in strofe? daca da, a cate versuri
6. Cateva intamplari care sa ma inspire happy
Multumesc anticipat

4 răspunsuri:
| Exaizo a răspuns:

Vai s-amar de viitorul nostru, daca au ajuns sa faceti poeme erotice. nici nu vreau sa ma gandesc ce urmeaza.

| JustaLittle explică (pentru Exaizo):

Eroice -_- citeste mai bine si cauta in dex cuvantul eroic

| xXsweetgirl99Xx a răspuns (pentru Exaizo):

EROICE, nu erotice laughing

| corolav a răspuns:

Citește-i, mai întîi, pe Homer, Horațiu, Virgiliu, Dante, Torquato Tasso, Ion Budai Deleanu.
Apoi, mergi la DEX și vezi ce înseamnă cuvîntul „poem".
Iar despre temă... încearcă și tu următoarea idee. E un subiect absolut „eroic". „Ultimul sfert de veac pe-al Mioriței plai".
Categoric vei lua Premiul Academiei.
Versul „alecsandrin" din „Despot Vodă" cred că ar fi cel mai indicat.
Succes!
P.S. Profesorul (profesoara) tău de română cred că a scăpat de la Mărcuța.Sau de la Socola.