| Caood a întrebat:

Am problemele cu emoțiile, ma stresez foarte mult pentru teste și teze nu știu cum sa ma calmez și mâine am teza cine ma poate ajuta?

7 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Eu ascult muzică, cânt, ma prostesc puțin.Adică,mă deconectez de tot ce este în jur, nu mă gândesc la examene, teste, etc.

| Craciun_Petru_2000 a răspuns:

Poti sa asculti Florin Salam, pe mine cel putin m-a ajutat mult.

| Iunix a răspuns:

Ok, când ai emoții, oprește-te, relaxează-te, inspiră adânc, expiră, gândește-te la un loc plăcut, gândește-te că nu ești singurul care dă teză, sunt o mulțime de persoane care trec prin asta, e doar un fel de test, nu trebuie să-ți faci griji, nu-ți taie nimeni capu + că sunt unii care nici nu se obosesc să scrie și ăia nu mai au nici o treabă. E doar o teză, un test ce cuprinde întrebării din mai multe lecții. Gândește-te cum te simțeai când dădeai un test în clasa 1, cred că acum ți se pare super simplu, ceva banal, ei bine așa o să simți și când o să te gândești la teza asta peste 10 ani. Relax, că nu dispare universu.

| untu a răspuns:

Linisteste-te si respira adanc ca nu e sfarsitul lumii, nu e dezastru, e doar o lucrare obisnuita, mananca o tableta de ciocolata neagra amaruie si bea din cand in cand o gura de apa rece! Ia cu tinela scoala o sticla de jumate de litru de apa so cate o tableta de ciocolata ca sa nu fii asa de stresat(a) la scoala in timpul testelor si tezelor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te ca mai este putin si vei fi "liber", eu asa fac si imi este mai bine. Daca ai invatat nu ar trebui sa iti faci multe griji, orice subiect ti-ar pica vei face fata. Si eu dau teza si abia astept sa scap ca m-am saturat de atata invatat. Bafta la teza si nu te mai stresa ca va trece. O teza nu te poate impiedica sa fii fericit.

| Ineys a răspuns:

E doar o teza, gandeste-te ca nu conteaza. Atata timp cat tu cunosti materia si stii cu adevarat, ca ai luat o nota mica nu conteaza. Iti dau exemplul meu, am bacul peste 1 luna, crezi ca ma mai stresez pentru o teza acum? Nici nu m-am obosit sa copiez la teza la biologie desi profa s-a uitat pe geam toata ora. Relax, daca tu cunosti materia nu ai de ce sa te stresezi. Pe de alta parte, poate face parte din felul tau de-a fi. In cazul asta mai bine ai vizita un psiholog, nu prea e bine sa te "consumi" asa din orice.

| lovecats123 a răspuns:

Hai să ți zic un lucru: e o evaluare ca oricare alta. Tu te-ai pregătit deci CALM DOWN