| Goddessss a întrebat:

Bună!
Care este cartea care v-a impresionat cel mai mult si de ce?
Ce sugestii aveți?

38 răspunsuri:
| fantomita21 a răspuns:

In opinia mea, pe mine m-a impresionat povestea din cartea "1001 saruturi",cred ca asa se numeste,romance,tragedie, si cu final trist ofc, eu zic sa o incerci, mai ales piesele din playlist ul cartii, sunt superbe!

| sierra1 a răspuns:

Capra cu trei iezi, e de o cruzime infinită.
Sugestie: să fie retrasă din biblioteci și arsă in piețe publice!

| Eireann a răspuns:

Maestrul si Margareta -Bulgakov - este cate un pic din fiecare - si fantasy, si dragoste, si filosofie, si satira, si drama.
Reading Lolita in Teheran -Azar Nafisi - e un fel de autobiografie dar folseste un studiu de caz (Iranul si revolutia care l-a transformat intr-un stat islamic) pentru a arata ce efecte poate sa aiba un regim opresiv si cum modeleaza societatea.
Mai sunt multe dar astea 2 mi-au venit primele in minte.

Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde. Cartea care m-a impresionat cel mai mult a fost "Marile sperante", de Charles Dickens, citita in clasa a III-a (am primit-o ca premiu). De la ea mi s-a deschis apetitul pentru citit. Ulterior au fost si altele impresionante. Nu pot face o ierarhie.

| Goddessss explică (pentru sierra1):

Amuzanto

| Goddessss explică (pentru Eireann):

Mersii frumos!

| Goddessss explică (pentru Eireann):

Eu am vrut sa iau persepolis dacă tot ai vorbit de islam

| Goddessss explică (pentru Bubico2022):

Eu nu ma uit la filme si seriale.
Doar citesc.
Nu am pus mana pe o telecomanda de 7 ani

| Goddessss explică (pentru Salontanul):

De la el am citit aia cu Crăciunul (am uitat cum i se zice) si cea cu Oliver Twist.
Foarte faină

Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Goddessss):

Colind de Craciun (A Christmas Carol) si Oliver Twist. Da! Le-am citit si eu. Iti recomand sa te stabilesti pe clasici. O cultura solida se bazeaza pe clasici. Apoi poti sa citesti si alte carti.

| sierra1 a răspuns (pentru Goddessss):

Cu plăcere!

| sierra1 a răspuns (pentru Goddessss):

" MissGoddess: Eu nu ma uit la filme si seriale. Doar citesc."

dovadă clară de cultură. Abundentă!

| Goddessss explică (pentru sierra1):

Pai clar am, fata mea.
Puteai sa nu mai răspunzi dacă dai asemenea răspunsuri nasoale.
Mi-a si fost cumva sa îți dau eronat.
Nu ai cu cine.
Si da, poate de aia ești asa deșteaptă.

Nu înțeleg unde e problema?
Citind cărți îți formezi singur acțiunea si personajele, cartea o poți duce oriunde...

| Goddessss explică (pentru Salontanul):

Nu știu care sunt cei clasici sincer.
Dar citesc cam așa ce îmi vine: Friedrich Schiller, Vladislav Vančura, Balys Sruoga, Albert Camus, Oscar Wilde, Franz Kafka, Mihail Bulgakov, Stendhal, Friedrich Nietzsche, Feodor Dostoievski, Lev Tolstoi, Aleksandr Pușkin, Marcel Proust...

| Goddessss explică (pentru Bubico2022):

Interesant punctul tău de vedere, dar îți zic eu ca o carte nu se compara in veci dar in veci cu un film... Într-adevăr
Acuma sunt in expediție si citesc cam tot ce prind, dar programul meu ma omoară

| Paul_Ciobanu_1996 a răspuns:

Depinde de ce iti place, literautra sau non literatura, fictiune sau non-fictiune

Ca roman de dragoste, Mircea Eliade-Maitreyi- l-am devorat
Roman traditional: Morometii, de Marin Preda (si filmul mi s-a parut foarte captivant, mai ales partea I)
Ca nuvele, MOara cu Nororc, de Ioan Slavici
Apoi, educatie financiara, la Robert Kyosaki, si dezvoltare personala la Napoleon Hill si altii ca el.

Un nume concret de carte ar fi Unfuck Yourself", de la John Garry Bishop, speaker motivational, care are si alte carti bune.

| sierra1 a răspuns (pentru Goddessss):

~MissGoddess: ai sa nu mai răspunzi dacă dai asemenea răspunsuri nasoale~

mami, cu toată "stima" pentru (auto)lauda ta: "Eu nu ma uit la filme si seriale. Doar citesc".

Dar tu nu pricepi/ințelegi un text! Te lăudasem și tu faci nasoale... Vrei să-ți explic alături de un desen?

| TheGentleman a răspuns:

Range: Why Generalists Triumph in a Specialized World- David Epstein;

Capitalist Realism - Mark Fisher

The Age of Surveillance Capitalism : The Fight for a Human Future at the New Frontier of Power - Shoshana Zuboff

A Hunter-Gatherer’s Guide to the 21st Century - Heather Heying and Bret Weinstein

Never Enough: The Neuroscience and Experience of Addiction - Judith Grisel

Testosterone Rex: Myths of Sex, Science, and Society - Cordelia Fine

The Vagina Bible: The Vulva and the Vagina: Separating the Myth from the Medicine - Jen Gunther

Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams - Matthew Walker

Povestea creierului. În căutarea celui mai complicat obiect din Univers - Alexandru Babeș

Spor la citit!

| RonaldoGOAT a răspuns:

Salut, sunt interesat de o eventuala initiere in literatura universala. Am ineput cu Malcolm Lowry (Sub Vulcan), Gunter Grass (Decojind Ceapa), Lawrence Durrell ( Justine), Hermann Hesse (Lupul de stepa)
Ken Kesey ( Zbor deasupra unui cuib de cuci). Putem filozofa intr-un mediu mai obscur (insta?).

| Dismally a răspuns:

Cred ca 1984 de George Orwell daca ar fi asleg doar una, m-a impresionat absurditatea la care poate duce un sistem politic defect si cat de real al putea fi.

| Goddessss explică (pentru sierra1):

No iartă-ma, fiecare cu gusturile lui.
Nu caut cearta

| Goddessss explică (pentru Paul_Ciobanu_1996):

Am citit tot ce ai enumerat in afara de cele de dezv. personala care nu ma atrag și cele de ed. financiara.
Nu citesc sf, ce e drept happy
Am citit 70% din literatura română, dar am omis o carte spre rușinea mea.
Aceea e '' ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război ''.

Si Moromeții era bestiala, am si volumul 2, dar nu știu de ce nu l am citit.

Ion o fost doamne, iubirea mea.
Maitreyi era trista.
De asemenea am adorat Enigma Otiliei. Mortala
Multe...

| Goddessss explică (pentru TheGentleman):

Wow super.
Nici nu știu ce sa zic, sau la ce sa ma aștept (îți zic sincer ca nu am auzit de ele)
Îmi pare rău, eu-s mai '' old school '', dar chiar mulțumesc pentru. răspuns si timpul acordat!

| Goddessss explică (pentru RonaldoGOAT):

Mulțumesc frumos! apreciez!
O sa dau un ochi peste ele, cu siguranță!
Mai întâi '' sa ma scap '' de cele pe care le am deja si tot trag de mine

| RonaldoGOAT a răspuns (pentru Goddessss):

Ai prin presupunere la absurd vreun insta?

| RonaldoGOAT a răspuns (pentru Goddessss):

Iti recomand din suflet tot ce este aici (https://ro.scribd.com/document/77228810/Car-Ti) esti asigurata pe viata

| NLS a răspuns:

Nu pot pune pe locul unu doar 1.
Am citit destul de multe, nici eu nu servesc SF.
Si nici filosofie sau psihologie in general.

"Castelul din Ronquerolls - Memoriile Diavolului" de Frederic Soulie, e cartea pe care am primit-o de la mama cu ocazia nasterii mele, si fara nici o legatura cu acest amanunt, e una din cartile care m-a impresionat cel mai mult (stie ca mi-a placut, si atat, nu i-am spus mai mult).

Nu e tocmai usor de citit, are un fir epic destul de bogat si de incalcit. Sau poate asa mi s-a parut mie la acea vreme. (au trecut vreo 15 ani de cand am citit-o ultima data)

As mai putea aminti "Vraciul - Profesorul Wilczur", si "Crima si pedeapsa".
Iar ca autor, fara doar si poate: Thomas Hardy.

| Goddessss explică (pentru sierra1):

Am venit sa recitesc sugestiile si am crezut ca m-ai luat la mișto într-un răspuns. Părea sarcasm. Probabil asa sunt obișnuită
Cer scuzele de rigoare.