| Goddessss a întrebat:

Bună!
Care este cartea care v-a impresionat cel mai mult si de ce?
Ce sugestii aveți?

38 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns (pentru Goddessss):

Bravo... dar știi că și criminalii se intorc la locul crimei?

| Goddessss explică (pentru sierra1):

Am râs.
Sunt una probabil

| dragodana a răspuns:

Salut.
Jodi Ellen Malpas-Amantul(e serie de 4 carti)
Florence L Barclay-Mataniile.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Hamlet de William Shakespeare(recomand varianta in engleza). Conflictul interior al personajului principal mi-a da fiori, la fel si luciditatea cu care el se uita la lume.
Demonii de Dostoievski.Il mentionez pe acesta si nu Fratii Karamazov, pentru ca Demonii este foarte subevaluat.Pentru mine este imediat sub Fratii Karamazov, poate chiar la acelasi nivel.Subiectul, dupa parerea mea, te poate captiva foarte usor daca treci peste lunga introducere de vreo 250 de pagini(mai ales daca iti plac romanele cu o tenta mai intunecata). Este un roman despre efectele nefaste ale nihilismului asupra societatii si este, in acelasi timp, si o satira intunecata a genului de persoane descrise in roman.Din nou, profunzime psihologica remarcabila, iar Nikolai Vsevolodovici este probabil cel mai enigmatic si bine construit personaj din literatura rusa.
Casa Umbrelor de Charles Dickens.O imagine extrem de realista asupra Curtii de Justitie din Anglia secolului 19, care da putin chiar in absurd.Mai mult decat atat, rasturnarile de situatie(mai ales din jumatatea romanului)sunt foarte bine gandite, mai ales ca opera are o poveste destul de incalcita si e greu sa le anticipezi.
Metamorfoza de Franz Kafka.Asta nu este o carte, ci o nuvela.Este o opera suprarealista(realismul este imbinat cu oniricul). Daca esti atent si stii sa descifrezi opera, aceasta are un mesaj foarte relevant(in general legat de insii diferiti, marginalizati de societate).
Daca iti place si horror-ul, recomand si Cimitirul Animalelor de Stephen King.Un roman horror foarte bine gandit si care te tine cu sufletul la gura.

| Goddessss explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

De Shakespeare am citit Julius Caesar, visul unei nopți de vara, Romeo si Julieta.
De Dostoievski am citit '' amintiri din casa morților'', dar am si crima si pedeapsa.
Iar de Cimitirul animalelor am auzit si am vrut sa o cumpăr la un moment dat

| AdioTPU a răspuns:

Terapia prins râs, scrisă de Lenny Ravich. Are un impact real asupra stării emoționale. Ți-o recomand.

| AdioTPU a răspuns:

Biblia prin complexitatea și acuratețea ei și Terapia prin ras, de Lenny Ravich, care chiar mi-a conferit un sentiment de pace și eliberare după ce am citit-o.

| Goddessss explică (pentru AdioTPU):

Frumos