| absurd a întrebat:

Care a fost cartea/carti care va lasat impresionat?

17 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

- Pauline de Alexandre Dumas.
- Omul in cautarea sensului vietii de Victor Frankl
Ar mai fi, nu imi vin in minte acum, n-am rabdare.

| onasis1961 a răspuns:

În copilărie, Elevul Dima ditr-a 7-a!

| DDCC a răspuns:

Până în momentul de față, cred că acea carte s-ar numi Ion (autor Liviu Rebreanu). M-a impresionat cât de multe poate face și mai ales până unde-l poate duce setea de bogăție, de avere a acelui personaj. Zic asta pentru că Ion nu părea un tip rău doar că avea în minte un scop, acela de avere, scop ce l-a urmărit peste tot, până în mormânt mai bine zis. O impresie mi-a lăsat ce poate face lăcomia din om, la fel ca și în Moara cu noroc, nuvela fantastică scrisă de Ioan Slavici. În rest, față de romanul Ion n-am cuvinte, este atât de bine povestit/scris de acel autor încât devine o plăcere să-l citești și nu doar o obligație față de școală spre exemplu. O altă carte ar fi Maitreyi, prezintă iubirea a 2 personaje și este mai exact un roman al experienței. Oricum, unele cărți merită citite cu adevărat, asta e părerea mea.

| WhiteLife a răspuns:

Biblia
"Insula misterioasa"
"Doi ani de vacanta"
"Copiii Capitanului Grant"
"Insula cu elice"
"Secretul multumirii"
"Regina Margot"
"Cei trei muschetari"
"Dupa 20 de ani"
"Vicontele de Bragellone"
"Izapezitii"
"Singur pe lume"
"Secretul pietri din desert"

Dar pe tine?

| absurd explică (pentru WhiteLife):

Am citit mai multe carti, dar m-a inpresionat o carte micuta Marionetele de O.Henry.

| Konata a răspuns:

Da:
Jules Verne-copii capitanului grant
mihail drumes-elevul dima dintr-a saptea
mihail drumes- o scrisoare pierduta si invitatie la vals.

| blueheart a răspuns:

Mataniile-Florence Barcley.O frumoasa poveste de dragoste in care devotamentul, respectul, daruirea, iubirea nu tin cont de varsta.O poveste minunata care ma farmeca si dupa 10 ani de cand am citit-o si pe care o recitesc cu placere mereu si am aceleasi sentimente, emotii ca si prima oara. E una din cartile care nu ar trebui sa-ti lipseasca din biblioteca si care ar trebui citita de cei care cauta un raspuns pentru definitia iubirii. happy

| Zeflemitoarea a răspuns:

Abecedarul.

| absurd explică (pentru Zeflemitoarea):

Ti se potriveste numelehappy.

| Euletitia a răspuns:

Buna! M-au impresioant foarte mult "Pe aripiel vantului" de Mragret Mitchell, "Insula pierduta" de Margaret Mitchell, "Qvo vadis" de Henryk Sienckiewicz, "Sfarsitul ueni iubiri" de Graham Greene, :Rebecca" de Daphne du Maurier, "La rascruce de vAnturi" de Emily Bronte, "Hamlet" de William Shakespeare, "Lassie se intaorce acasa" de Eric Knight, "Elevul Dima dintr-a spatea" de Mihail Drumes, "Maitreyi" de Mircea Eliade, "Lorelei" de IOnel Teodoreanu. Am citit foarte multe acrtri in viata mea, dar astea nu doar ca mi-au placut mult, dar m-au si impresionat anumite persoanej sau situatii din ele, la unele chiar am si plans. daca nu le-ai citit inca, iti recomand sa o faci, merita!

| MrSoapte a răspuns:

Gestapo

| absurd explică (pentru MrSoapte):

de Swen Hassel? ce impresii? eu vreau s-o citesc.

| Tmcn a răspuns:

V-a lasat.
La rascruce de vanturi (Emily Bronte), este vorba de o iubire din copilarie intre doua personaje, iubire care nu e implinita din cauza diferentelor atat pe plan social cat si pe alte planuri, si la ce a dus aceasta iubire.
Eugenie Grandet (Honore de Balzac) drama unei fete de avar, care se indragosteste de un om care la randul lui va deveni obsedat de avere si renume.

| Vasybulan a răspuns:

Cei trei muschetari...m-a impresionat tanarul D'Artagnan, care are parte de multe suferinte...

| rosettethedesignerofthemasterpieces a răspuns:

Pretty Little Liars / De veghe in lanul de secara--super carti, ti le recomand

| IonutDumitru a răspuns:

Misterul trenului albastru-Agatha Christie, un roman politist foarte frumos cu o actiune foarte interesanta, are unele parti plictisitoare, dar in mare e o carte superba.Merita citita!

| elenaole a răspuns:

Hector Malot-Singur pe lume si Edmondo de Amicis-Cuore inima de copil