| BogdanVasc a întrebat:

Care sunt cele mai cunoscute carti din genul crima/criminalistica, preferabil nu fictiune si in limba engleza?

Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

Îți recomand "The Expats" de Chris Pavone și de asemenea îți mai recomand și "The Silkworm" de Robert Galbraith. Și totuși Robert Galbraith e fată, deși folosește pseudonimul de băiat. Oricum, îți recomand să începi cu a 2-a recomandată.

2 răspunsuri:
| LucianaLucy55 a răspuns:

Captiv in labirint (The Maze Runner)/Incercarile focului (The Scorch Trials)/Mistborn: The Hero of Ages (Eroul luminii lumii)/Vanturile ierinii (The Winds of Winter)/Prinzator de Vise (Dreamcatcher). Nu sunt chiar criminaliste, dar sunt carti bune.Le gasesti si in romana si in engleza, sper ca te-am ajutat.

| corolav a răspuns:

Dacă nu vrei ficțiune se cheamă că tu dorești titluri de cărți documentare, de specialitate „criminalistică".
Sau tu nu știi ce înseamnă ficțiune sau cei care ți-au răspuns nu știu acest lucru.
Pentru că toate titlurile indicate de cei doi repondenți sunt ale unor cărți aparținînd literaturii de ficțiune.