| Matei_Elena_1968 a întrebat:

Buna
Care tip de lecitina este cea mai buna pentru menținerea memoriei? In cat timp incepe să-si facă efectul?
Mulțumesc

mult

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am incercat de la lecitina pana la pastile de tinut minte, nu au avut efect totul tine de concentrare. Repetitia este cheia

| Hammurabi a răspuns:

Cel mai bun tratament pentru memorie e Ginkgo Biloba. Se simt efectele cam dupa 4-5 zile. Partea mai proasta e ca daca opresti tratamentul dispar si efectele in cateva zile.

| nirocino a răspuns:

Am cumpărat o lecitină pentru îmbunătăţirea memoriei dar am uitat unde am pus-o!

| RAY a răspuns:

Din pacate la scoala ar fi sa se invete la ora de biologie, ce e memoria umana si cum retinem informatia, creierul uman are 2 sectoare de retinere a informatiei
unu e memoria de scurta durata si altul e informatia de lunga durata
daca inveti in sesiuni de cate 20 de minute apoi pauza 10 de minute plus autotestarea informatia este retinuta mult mai bine

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Flash card autotestare http://www.cram.com/

| heracles a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic, cea mai buna metoda este alergarea timp de 10 min. stimuleaza memoria, rezultatele nu vin imediat, doar cu timpul. stii cum se zice ''repetarea e mama invatarii''Din pacate la noi in tara se insista prea mult pe memorie si prea putin pe gandire.

| heracles a răspuns:

Iti recoman o carticica, care poate fi folosita la orice varsta, ''50 teste pentru a gandi creativ'' (Chearles Phillips)