| ForevărTughedăr69 a întrebat:

Ce carti imi recomandati pentru varsta de 15 ani? Daca se poate sa fie carti din care sa inveti, sa te ajute sa te dezvolti si sa privesti lucrurile altfel. De exemplu pe mine m-a impresionat mult, "Romanul adolescentului miop", de M. Eliade. Funda! happy

Răspuns Câştigător
| Duhovnicul a răspuns:

Depinde si ce anume te intereseaza.
Fiecare are gusturile lui.
Din moment ce ai postat la categoria aceasta, si nu la " literatura ", banuiesc ca te-ar interesa mai mult filozofia.
Poti sa incepi cu ceva usor, de genul Emil Cioran ( Pe culmile disperarii ), Gabriel Liiceanu. Apoi Noica, Nae Ionescu, Martin Heidegger ( Fiinta si timp ), Albert Camus ( Strainul, Mitul lui Sisif ).
Cam aceastia mi-au placut mie.
Ti-am enumerat mai mult din existentialism si trairism.

4 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Citeste orice iti cade in mana, rasfoieste, vezi daca intelegi, las-o daca te enerveaza.Cauta! Si povestile sunt frumoase. Fara gluma.Si cele erotice sau filozofice, politiste.Incet, incet, dai tu lectii altora ce sa citeasca. Doar cauta autori consacrati, la inceput, altfel vei ramane cu maculatura in brate!

| LegionarulRoman a răspuns:

Dostoievski,Tolstoi,Tackeray,Dickens,carti de dragoste(daca preferi),Jane Austen,Surorile Bronte,James Clavell,Dumas.

Era sa uit de Hugo,Balzac,Chateaubriand,Zola si multi alti autori (printre care poti gasi foarte multi in Romania).

Din autorii de mai sus sa-ti cauti carti,ca ai ce invata(si sunt si mai multi, dar nu am timpul si cheful necesar). Poti incerca sa citesti "Jurnalul fericirii" de Steinhardt.

De asemenea, pentru adolescenti, te sfatuiesc sa cauti pe Google cartile lui Danion Vasile, printre care: "Tinerii si sexualitatea-intrebari si raspunsuri","Cartea nunti" etc

| Scarbo a răspuns:

Citeste carti de Emil Cioran, Mircea Eliade, biblia, coranul.

| CMarian a răspuns:

Eu am 16 ani am citit prima mea carte pe la 13 ani da ma refer sa fie destul de groasa pe care mia recomandato tata aceasta este robinson crusoe care te tine mereu in suspans asa a fost la mine deci nu ma puteam deslipi de aceasta imi doream sa citesc cat mai mult ma luau si durerile de caphappy tio recomand cu mare drag dar si alte romane precum ion, nuvela moara cu noroc sau enigma otiliei care iti vor fi si folositoare.
Funda?