| djigothinjkkkf a întrebat:

Bună. De ani de zile caut o poveste pe care am citit-o în copilăria îndepărtată și care mă macină acum extrem de mult pentru că îmi aduc aminte de ea și parțial conținutul ei. Nu pot dormi nopți întregi cu gândul la ea și nu o găsesc acum nicaieri. Este vorba despre un băiețel care auzise despre o floare magică care i-ar putea oferi tot ce își dorește dacă o găsește in pădure. Ei erau foarte săraci și mama lor era bolnava. El a decis sa meargă in căutarea acelei flori, a găsit-o si când s-a întors acasa, nu mai rămăsese nimic din tot ce a iubit el odată semn că s-a rătăcit in pădurea aia timp de mulți ani. Nu țin minte detalii prea multe pentru ca eram foarte mică când am citit-o dar țin minte că ultimele cuvinte ale acelui băiat dezamăgit au fost "să crape pământul si sa ma înghită" iar pamintul s-a desfăcut și el a dispărut in acea crăpătură. Era o carte de dimensiuni mici cu mai multe basme sau poveste dintr-un oarecare folclor. Am nevoie de ajutorul vostru simt nevoia disperată de a o găsi.

1 răspuns:
| Zuzu1991 a răspuns:

Nu stiu povestea dar suna exact aceeasi idee cu Moby Dick, in care personajul principal se lasa dominat numai de razbunare si de obsesia vanatorii, fata de orice altceva