| Just0a0dream a întrebat:

A citit cineva,,Visul unei nopti de vara" de Shakespeare? Cum vi s-a parut? Dar,, In cautarea timpului pierdut" de Marcel Proust?happy

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Da, le-am citit pe amandoua si sunt doua texte literare de inalta valoare, pe care ti le recomand cu caldura. Insa, nota bene, doar daca ai peste 16 ani si experienta de lectura suficienta. Altfel, nu le vei putea intelege, te vor plictisi si vei avea prejudecati asupra lor, impiedicandu-te sa revii asupra lecturii lor chiar si in viitor, cand vei fi pregatita pentru astfel de lecturi. Spor la citit si o seara faina iti urez!

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Treaba este că toate dramele lui Shakespeare, editate la noi, sunt în versuri și mă îndoiesc că ai avea răbdarea să citești așa ceva.
Există și o ediție, de prin anii 70 - 80, în care se face o transpunere, pentru uzul școlarilor, sub forma unor povestiri, a aproximativ 20 - 25 dintre piesele lui Shakespeare.
E mult mai abordabil textul acesta ( ca și acele realizări asemănătoare după „Iliada" și „Odiseea"), mai ușor de citit, practic niște rezumate după creațiile omonime.
„În căutarea timpului pierdut" nu e o carte recomandabilă unei persoane de 10 - 15 ani, pentru că e o lucrare de introspecție a caracterelor umane, nu cu mult diferit de acea „Ulisse" a lui James Joice.
Aceste cărți se pot citi doar pe suportul unui bogat bagaj de cunoștințe generale, altcumva nu cred că le vei agrea.