| RalucaIoana4 a întrebat:

Eu am la scoala in fiecare an o activitate la romana in care fiecare trebuie sa prezinte o carte si as vrea sa incep sa citesc o carte dar nu am nicio idee. Daca puteti sa ma ajutati voi cu o idee de carte si ar fi si mai bine daca ar avea si film facut dupa ea, pentru ca imi trece nota mai mare la prezentare daca am si trailer de la film. Cel mai bun raspuns primeste funda! Si vreau carti infara de Twillight sau Hunger Games sau The Hobbit...

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Pulbere de stele-carte
http://www.editura-art.ro/carte/pulbere-de-stele
STARDUST-film
----
Memoriile unei Gheise
http://www.humanitas.ro/humanitas-fiction/memoriile-unei-gheise
Memoirs of a Geisha (2005)-film

6 răspunsuri:
| Euletitia a răspuns:

Buna! Inceraca "Pe aripile vantului' de Margaret Mitchell. E o carte superba, frumoasa de citit la orice varsta, si dupa ea s-au turnat filme foarte bune...il recomand pe cel din 1939(l-am vazut de doua ori, inainte si dupa ce am citit romanul si chiar merita. Are si o tema muzicala romantica si placuta: "Gone with the Wind"). Succes la scola ais lectura placuta/vizionare placuta!

| victor333 a răspuns:

Marile Sperante

| MauiThePreacher a răspuns:

Ai răbdare cu o carte gen Die Klavierspielerin? thinking
Dacă nu, citeşte Enigma Otiliei. Profesoara va aprecia şi, oricum, îţi trebuie.

| mihaelastoica a răspuns:

Anna karenina, robinson crusoe. dar prima are vreo 900 de pagini...

| TatianaClara a răspuns:

La rascruce de vanturi

| Bogzeus a răspuns:

Poti alege insula misterioasa de jules verne este cu oameni naufragiati sau harry potter de exemplu.