| Alexandra1859 a întrebat:

Imi plac foarte mult cărțile clasice, care introduc cititorul în farmecul și eleganța secolelor trecute, în special cele cu personaje regale. Le prefer pe cele romantice și de drama.
Va rog sa-mi recomandați astfel de carti care v-au impresionat și sa-mi explicați de ce v-au placut! Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| Clytia a răspuns:

Bună! Ador să citesc cărți clasice. Îți spun sincer, în ultimii doi ani n-am citit mai mult de trei cărți care să nu fie clasice. Dincolo de complexitatea scrierilor lor, de stilul minunat, de curgerea naturală a scriiturii lor, de autenticitate, opera unui autor clasic ne determină întotdeauna să ne punem întrebări, să descoperim mesajul ascuns dincolo de cuvântul scris. Am să-ți las câteva recomandări aici, însă n-aș putea să-ți scriu despre fiecare în parte căci mi-ar lua foarte mult timp. big grin
Însă, de obicei când aleg citesc o carte clasică o fac pentru complexitatea personajelor, pentru conturarea în detaliu a societății sau epocii respective, pentru învățăturile de viață, cele filozofice deprinse.
Acum, lista:
"Război și Pace" și "Anna Karenina" - Lev Tolstoi
"Pe aripile vântului" de Margaret Mitchell
"Idiotul" de Dostoievski
"Mizerabilii" - Victor Hugo
"La răscruce de vânturi" - Emily Bronte
"Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război" - Camil Petrescu
"Doi ochi albaștri" - Thomas Hardy
"Cavalerul reginei" - Alexandre Dumas

2 răspunsuri:
| svenhassel13 a răspuns:

Tot ce înseamnă Shakespeare, sunt superbe, vei vedea.
"Enigma Otiliei" este din nou, o carte incredibila, cu o actiune ampla.
Daca îți place, poti incerca "Iliada", mie personal nu imi plac cartile de acest tip.
Iti recomand, de asemenea "Copiii căpitanului Grant"

| LPCTSTR a răspuns:

Razboi si pace de Lev Tolstoi?