| AndreeaAngelDark a întrebat:

imi poate spune si mie numele real a celor trei muschetari din romanul lui Alexandre Dumas? Din cate imi aduc aminte, fiecare avea o denumire mai pompoasa

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Memoriile Domnului d'Artagnan, capitan-locotenent al primei companii a Mușchetarilor Regelui de Gatien de Courtilz de Sandras este cartea care a inspirat apoi istoriile povestite de Alexandre Dumas tatal.
Charles de Batz-Castelmore s-a nascut intr-un castel din apropierea satului Lupiac, în jurul anului 1611. Fiul lui Arnaud de Batz, un comerciant proaspat innobilat, Charles a plecat la Paris prin 1630, folosindu-se de numele de familie al mamei sale, Françoise de Montesquiou d’Artagnan, membra a unei familii extrem de respectate in Franta.
Porthos a fost in realitate Isaac de Portau, nascut in Pau, un orasel din Gasconia.
Aramis a fost Henri d’Aramitz, nascut si el in Gasconia.
Athos, pe numele real Armand de Sillegue, inrudit atat cu Aramis, cat si cu Treville (la vremea ceea capitanul muschetarilor), s-a nascut in jurul lui 1615.

| Trumpinator a răspuns:

Athos, Porthos, Aramis

| Cossta a răspuns:

Numele celor 3 muschetari erau Athos, Porthos și Aramis