| 13DoXy13 a întrebat:

CE opere a scris Alexandre Dumas?in afara de Cei trei muschetari[love struck]

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Turnul din Nesles, 1832
Kean, 1836
Domnișoara de Belle-Isle, 1839
Cavalerul d'Harmental, 1842
Cei trei muschetari, 1844
După douăzeci de ani, 1845
Regina Margot, 1845
Contele de Monte-Cristo, 1845
Doamna de Monsoreau, 1846
Joseph Balsamo, 1846, inspirat din viața lui Giuseppe Balsamo
Vicontele de Bragelonne, 1848
Colierul reginei, inspirat din afacerea colierului reginei 1849
Laleaua neagră, 1850
O mie și una de fantome, culegere de povestiri fantastice, conținând:
O zi la Fontenay-aux-Roses: cele o mie și una de fantome
Femeia cu colierul de catifea, 1850, poveste a peregrinărilor unei tinere nemțoaice prin Parisul Terorii
Căsătoriile părintelui Olifus
Testamentul domnului de Chauvelin
O cină la Rossini, sau cei doi studenți din Bolonia
Gentilomii din Sierra-Morena și Minunata poveste a lui Don Bernardo din Zuniga
Iepurele bunicului meu, povestire sub formă de explicație
Georges
Ocnașul de la Operă (carte nu prea populară)
Cei 45
Robin Hood
Fiica regentului
Cavalerul de Muleon
Conjuratii
Ascanio
Signora San Felice
Cele doua Diane
Gemenele
Aventurile Capitanului Georges
Amaury
Venus in intimitate
Albii și Albaștrii
Tovarășii lui Jéhu
Cavalerul de Sainte-Hermine. Acest ultim roman, publicat inițial sub formă de foileton în 1869, a fost dezgropat din fondurile Bibliotecii naționale a Franței și a fost publicat pentru prima dată în 2005
Calaul din Paris
Capitanul Richard
Stapanul muntelui
Pajul ducelui de Savoia
Doctorul Misterios
Fiica marchizului

Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Alexandre_Dumas - sectiunea "Opere alese"

10 răspunsuri:
| Alexandra260 a răspuns:

Turnul din Nesles, 1832
Kean, 1836
Domnișoara de Belle-Isle, 1839
Cavalerul d'Harmental, 1842
Cei trei muschetari, 1844
După douăzeci de ani, 1845
Regina Margot, 1845
Contele de Monte-Cristo, 1845
Doamna de Monsoreau, 1846
Joseph Balsamo, 1846, inspirat din viața lui Giuseppe Balsamo
Vicontele de Bragelonne, 1848
Colierul reginei, inspirat din afacerea colierului reginei 1849
Laleaua neagră, 1850
O mie și una de fantome, culegere de povestiri fantastice, conținând:
O zi la Fontenay-aux-Roses: cele o mie și una de fantome
Femeia cu colierul de catifea, 1850, poveste a peregrinărilor unei tinere nemțoaice prin Parisul Terorii
Căsătoriile părintelui Olifus
Testamentul domnului de Chauvelin
O cină la Rossini, sau cei doi studenți din Bolonia
Gentilomii din Sierra-Morena și Minunata poveste a lui Don Bernardo din Zuniga
Iepurele bunicului meu, povestire sub formă de explicație
Georges
Ocnașul de la Operă (carte nu prea populară)
Cei 45
Robin Hood
Fiica regentului
Cavalerul de Muleon
Conjuratii
Ascanio
Signora San Felice
Cele doua Diane
Gemenele
Aventurile Capitanului Georges
Amaury
Venus in intimitate
Albii și Albaștrii
Tovarășii lui Jéhu
Cavalerul de Sainte-Hermine. Acest ultim roman, publicat inițial sub formă de foileton în 1869, a fost dezgropat din fondurile Bibliotecii naționale a Franței și a fost publicat pentru prima dată în 2005
Calaul din Paris
Capitanul Richard
Stapanul muntelui
Pajul ducelui de Savoia
Doctorul Misterios
Fiica marchizului ai aici o lista intreaga. Succeswinking

| 13DoXy13 explică:

E usor sa dati copy paste dupa primul'...nu?laughing

| aleally98 a răspuns:

Alexandre Dumas nu este adevaratul autor al operei "Cei trei muschetari", ci Jules Maquet. Alexander Dumas a mai scris si celebra carte " Contele de Monte-Cristo" care a fost inspirata dintr-o intamplare reala.Alte opere sunt:
1. Laleaua neagra
2. Turnul din Nesles
3.Kean
4.Domnișoara de Belle-Isle
5.Cavalerul d'Harmental
6. După douăzeci de ani
7.Regina Margot
8.Joseph Balsamo
9.Doamna de Monsoreau
10.Vicontele de Bragelonne
11.Colierul reginei
12.Laleaua neagră
13.O mie și una de fantome
14.O zi la Fontenay-aux-Roses
15. Femeia cu colierul de catifea
16. Căsătoriile părintelui Olifus
17. Testamentul domnului de Chauvelin
18.O cină la Rossini, sau cei doi studenți din Bolonia
19.Gentilomii din Sierra-Morena și Minunata poveste a lui Don Bernardo din Zuniga
20.Iepurele bunicului meu
Sa le citesti sunt foarte captivante eu am citit unele dintre ele si sunt foarte frumoase. Sunt sigura ca o sa iti placa.

| Butterfly007 a răspuns:

Turnul din Nesles, 1832
Kean, 1836
Domnișoara de Belle-Isle, 1839
Cavalerul d'Harmental, 1842
Cei trei muschetari, 1844
După douăzeci de ani, 1845
Regina Margot, 1845
Contele de Monte-Cristo, 1845
Doamna de Monsoreau, 1846
Joseph Balsamo, 1846, inspirat din viața lui Giuseppe Balsamo
Vicontele de Bragelonne, 1848
Colierul reginei, inspirat din afacerea colierului reginei 1849
Laleaua neagră, 1850
O mie și una de fantome, culegere de povestiri fantastice, conținând:
O zi la Fontenay-aux-Roses: cele o mie și una de fantome
Femeia cu colierul de catifea, 1850, poveste a peregrinărilor unei tinere nemțoaice prin Parisul Terorii
Căsătoriile părintelui Olifus
Testamentul domnului de Chauvelin
O cină la Rossini, sau cei doi studenți din Bolonia
Gentilomii din Sierra-Morena și Minunata poveste a lui Don Bernardo din Zuniga
Iepurele bunicului meu, povestire sub formă de explicație
Georges
Ocnașul de la Operă (carte nu prea populară)
Cei 45
Robin Hood
Fiica regentului
Cavalerul de Muleon
Conjuratii
Ascanio
Signora San Felice
Cele doua Diane
Gemenele
Aventurile Capitanului Georges
Amaury
Venus in intimitate
Albii și Albaștrii
Tovarășii lui Jéhu
Cavalerul de Sainte-Hermine. Acest ultim roman, publicat inițial sub formă de foileton în 1869, a fost dezgropat din fondurile Bibliotecii naționale a Franței și a fost publicat pentru prima dată în 2005
Calaul din Paris
Capitanul Richard
Stapanul muntelui
Pajul ducelui de Savoia
Doctorul Misterios
Fiica marchizului

Si multe altelee. FUNDA?! happy

| ScreamCrazyyBrokenBlood a răspuns:

A mai scris si Fiul

| ScreamCrazyyBrokenBlood a răspuns:

Urnul din Nesles, 1832
Kean, 1836
Domnișoara de Belle-Isle, 1839
Cavalerul d'Harmental, 1842
Cei trei muschetari, 1844
După douăzeci de ani, 1845
Regina Margot, 1845
Contele de Monte-Cristo, 1845
Doamna de Monsoreau, 1846
Joseph Balsamo, 1846, inspirat din viața lui Giuseppe Balsamo
Vicontele de Bragelonne, 1848
Colierul reginei, inspirat din afacerea colierului reginei 1849
Laleaua neagră, 1850
O mie și una de fantome, culegere de povestiri fantastice, conținând:
O zi la Fontenay-aux-Roses: cele o mie și una de fantome
Femeia cu colierul de catifea, 1850, poveste a peregrinărilor unei tinere nemțoaice prin Parisul Terorii
Căsătoriile părintelui Olifus
Testamentul domnului de Chauvelin
O cină la Rossini, sau cei doi studenți din Bolonia
Gentilomii din Sierra-Morena și Minunata poveste a lui Don Bernardo din Zuniga
Iepurele bunicului meu, povestire sub formă de explicație
Georges
Ocnașul de la Operă (carte nu prea populară)
Cei 45
Robin Hood
Fiica regentului
Cavalerul de Muleon
Conjuratii
Ascanio
Signora San Felice
Cele doua Diane
Gemenele
Aventurile Capitanului Georges
Amaury
Venus in intimitate
Albii și Albaștrii
Tovarășii lui Jéhu
Cavalerul de Sainte-Hermine. Acest ultim roman, publicat inițial sub formă de foileton în 1869, a fost dezgropat din fondurile Bibliotecii naționale a Franței și a fost publicat pentru prima dată în 2005
Calaul din Paris
Capitanul Richard
Stapanul muntelui
Pajul ducelui de Savoia
Doctorul Misterios
Fiica marchizului
Fiul

| crisysweet17 a răspuns:

A scris : "Contele de Monte- Cristo";"Regina Margot";"Doamna de Monsoreau";"Cei patruzeci si cinci";"Cei 3 muschetari";"Dupa 20 de ani";"Vicontele de Bregelonne";"Laleaua neagra", atat cred ca. sper ca te-am ajutat. funda?

| 13DoXy13 explică (pentru crisysweet17):

Thankslove struck...macar cineva nu da copy pastelaughing

| crisysweet17 a răspuns:

Eu nu am dat copy paste daca te intereseaza.Am cautat pe internet http://www.cartile-adevarul.com/colectia-alexandre-dumas-carti-22.html de aici am luat titlurile de carti:P

| 13DoXy13 explică (pentru crisysweet17):

Stiu ca nu ai copiat...cred ca esti singura care nu a copiatwinking