| Andreidașchevici112 a întrebat:

Bună. M-am apucat de scris o carte cu titlul conacul bântuit. Este vorba de un grup de prieteni care merg cu bicicletele prin pădure și se rătăcesc apoi găsesc un conac și intră cu gândul că vor găsi ajutor. Ușile se închid și se aude o voce că trebuie să să se ducă în subsol și acolo vor găsi cheia. Până la subsol au multe alte camere de parcurs și ei merg in pod unde dau de o fantoma care este tatăl unuia dintre copii care a murit în acel conac când copilul era mic. El se alătură lor fara sa știe că e copilul lui și copilul fara sa știe că e tatăl lui mort.Ei aleg să meargă pe o scurtătură care aparent îi duc într-o călătorie în timp. Și aici am rămas. Voi ce credeți? Are logica? Voi ați achiziționa o astfel de carte dacă ar exista?

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Da,să știi că eu ți-aș citi cartea.Ideea mi se pare interesanta și ai putea avea succes cu ea.
Acum nu știu care sunt mecanismele de publicare a unei cărți dar te-ai sfatui după ce finalizezi cartea sa o traduci in engleza.
Cine știe poate peste hotare cartea ta ar avea mai mult succes.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are logică, dar o carte SF nu are nevoie de logică. Nu aș cumpăra-o, căci am destule de citit până să ajung la cartea ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Credem că e bine. Nu are nevoie de logică. Dacă cartea ar exista în librărie, ea concurează la vânzare cu alte 20000 de titluri. Dacă mi-ar cădea în mână și aș răsfoi, poate.

| RxTx a răspuns:

Am o idee simpla de a o vinde sigur pe bani putini dar sigur
Mergi la un ziar și spinele că sa rupi povestea in 365 de episoade pe care sa le printeze ei in ziarul lor
Și să îți des și ție 100 lei in fiecare zi in care apare ziarul respectiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru astia care zic ca nu are logica, vor sa zica de fapt ca desfasurarea actiunii le pare cam trasa de par ( ca realistic vorbind ce logica au fenomenele paranormale, dar nu despre asta e vorba ).
Mi se pare cam aiurea ca trebuiau sa mearga in beci si au ajuns in pod ( wtf) asta da lipsa de logica, posibil sa aiba logica doar ca ai sarit tu peste pasi din poveste dar noi nu stim...
Alta chestie deplasata este vocea care le zice unde e cheia.
Daca usile se inchid de ce le mai zice de cheie? Sunt doua forte care se lupta in casa aia? Una care i ajuta si una care nu?

Nu prea am inteles faza cu copilul si tatal mort, lipsesc niste virgule pe acolo
Unuia dintre copiii care a murit acolo... cine a murit, unul dintre copii?
El se alatura lor. cine el? Tatal sau copilul?
Calatoria in timp e cam trasa de timp si pare din alta carte, de asta zice lumea ca nu are logica.
Mi se pare si cam mare coincidenta fantomei care era chiat tatal..., trebuie lamurit cum de copilul asta a ajuns tocmai aici unde a murit taica so. Stia ca taica so era mort? Sau ca avea tata?

Poti lasa si faza cu time travel, dar grija unde duce povestea. Daca jignesti inteligenta cititorilor, imediat isi dau seama si abandoneaza cartea, zicand ca e prost gandita prin multitudinea de elemente cate nu se leaga. Nimeni nu citeste o ciorba.

La genul asta de povesti conteaza mult ritmul povestii, tonul, stilul, suspansul crearea tensiunii. Subiectul poate fi deplasat daca stilul povestirii e unul incitant. Nu stiu prin ce vrei sa impresionezi : poveste sau felul de a povesti. E bine ca povestile astea sa aiba un skepsis, ceva moralizator sau care sa-ti dea de gandit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie nu-mi plac cartile de genul asta, dar cred ca faza cu tata-fiu e cam aiurea. Cum vrei sa continue? Isi dau seama intr-un final si fantoma nu-i omoara, se face buna si-si gaseste calea spre lumina?
Eu nu as citi-o.

| BabaOarba a răspuns:

Logica ar avea, dar depinde foarte mult de cum este scrisa. Poti scrie doua carti pe acelasi subiect si sa fie complet diferite ca si calitate.

Iar daca vrei sa o publici, sansele sunt reduse. La noi in Romania vanzarea de carte este slaba, editurile prefera sa investeasca bani in autori siguri, de multe ori este nevoie sa iesi cu niste nuvele, sa participi la cercuri de scriitori etc. ca sa iti faci loc in bransa asta.

O poti traduce in engleza si o poti vinde in format electronic pe site-uri ca Amazon, dar fara promovare nu stiu cine o va cumpara. Ca sa iti doresti sa cumperi ceva trebuie sa afli de existenta acelui produs. Tot o editura in general se ocupa de aceasta parte.

| MotanulAlbastru a răspuns:

Titlul e prea comun.
Grup de prieteni cu biciclete, adică te-ai inspirat din stranger things laughing
Rătăcitul e un clișeu in cărțile horror, dar e puțin mai original ce ai scris fata de ce am citit eu in ultimii ani.
Bafta

| daculliber a răspuns:

Depinde cine vrei să o cumpere. Când scrii o carte, mai întâi te gândești pentru ce categorie de persoane e destinată. Vrei să o citească copii? Vrei să o citească oamenii culți? Sau poate este destinată dependenților de lectură care citesc aproape orice. Din ce ai scris tu, urmează să scrii că se întâlnesc cu marțienii si pleacă pe lună cu fantoma lui Orient Express. Caută ceva cu mai multă logică. Ai început cu un conac bântuit, scrie ceva horror. Eu personal nu aș citi o astfel de carte, dar sunt sigur că vei găsi cititori. De unde te-ai inspirat? Nu vreau să îmi bat joc de tine cu acest răspuns. Chiar vreau să te ajut. Și eu scriu o carte despre plante medicinale.